Filmové tipy na utorok - dozvieme sa víťaza súťaže o najlepší slovenský film

Autor: Jeden svet | 25.11.2014 o 11:30 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  386x

Dvanásť dokumentov, medzi nimi najlepší slovenský dokument festivalu Jeden svet uvudia diváci v posledný deň premietania. V programe je aj diskusia o odvahe s Bielymi vranami. Ak ste nestihli niektorý z vašich vyhliadnutých filmov, máte tento rok v Bratislave poslednú príležitosť. 

Český dokument 161>81 v historickom priereze ponúka udalosti spojené s antifašistickým hnutím a jeho problémami. Nie všetky problémy sú však také očividné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ľudia hlásiaci sa k tomuto hnutiu preto bojujú nie len proti prejavom rasizmu a neonacizmu, ale aj proti verejným činiteľom a mienke. Premietame v kine Film Europe o 16:30.

O 18:00 vás všetkých pozývame do kina Film Europe na vyhlásenie a premietanie víťazného filmu zo súťažnej sekcie Slovenský dokumentárny film. Cenu preberie Dušan Hudec za svoj dokument Neznámi hrdinovia. Po vyhlásení bude nasledovať premietanie víťazného filmu, vstup je voľný.

Z domácej tvorby máte možnosť vidieť  v kine Film Europe o 20:15 aj snímku Zamatoví teroristi. Predstavuje osudy troch mužov, ktorí sa chceli pokúsiť o ozbrojený odpor proti vtedajšej komunistickej moci. Od vyhadzovania propagandistických násteniek až po nezrealizovaný atentát na prezidenta dostali všetci jasný rozsudok - teroristi. Majú svoje názory, pohnútky a ciele, no predovšetkým majú aj oni svoj súkromný život a rodinu.

Viete si predstaviť, že by ste si zo svojich vecí mohli každý deň zobrať iba jednu a tých ostatných sa nesmeli ani dotknúť? A vedeli by ste tak žiť celý rok? Ak sa vám tento nápad zdá zaujímavý, ale predsa len príliš radikálny, máme pre vás riešenie. Fín Petri Luukkainen to už dokázal a naviac všetko zachytil vo svojom filme Moje veci. Tento navyše vtipný dokument premietame vo VŠMU o 21:15.

Na prvý pohľad možno neškodný hliník je všade okolo nás. Pijeme z hliníkových plechoviek, používame kozmetické prípravky, ktoré ho obsahujú. Zatiaľ čo v niektorých odvetviach priemyslu je jeho používanie na nezaplatenie, keď sa dostane do ľudského organizmu, môžu nastať problémy. Práve nimi sa zaoberá aj dokument Alumíniový vek, ktorý si môžete prísť pozrieť do KC Dunaj o 16:30.

O 19:30 vás pozývame aj na Debatu o odvahe s Bielymi Vranami. Ocenenie Biela Vrana udeľujú občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS ľuďom, ktorí preukázali občiansku odvahu a potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov. Hosťami budú lekárka Zuzana Pechočiaková (Biela Vrana 2014), Zuzana Melicherčíková (Biela Vrana 2010) a Michal Bláha (spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu). 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

DOMOV

Hrnčiar rozširuje majetok, kúpil Chatu pod Chlebom

Okolie chaty patrí firme Jozefa Kubinca, ktorý dostal aj agrodotácie.


Už ste čítali?