Tipy na pondelok - podmorský svet zadarmo, ale sloboda médií zadarmo nie je!

Autor: Jeden svet | 24.11.2014 o 9:00 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  303x

Dnes si môžete o 20:45 pozrieť v KC Dunaj film Planet Ocean, na ktorý je voľný vstup. Okrem toho vás ale čaká sedem ďalších filmov, aj diskusia o slobode médií na Slovensku. A ak ste ešte nezahlasovali za svoj obľúbený film, nezabudnite tak učiniť. 

Napadlo vám niekedy, že miliardový podnik sa dá vystavať aj okolo takého "obyčajného" artiklu ako je voda? Život vo fľaši sa zameriava na firmu kontrolujúcu celý obchod s balenou pitnou vodou - Nestlé. Príďte si pozrieť dokument, ktorý firma Nestlé označila za jednostanný a skreslený, no ponuku autorov vystupovať priamo v dokumente odmietla. Premietame v kine Mladosť o 16:30.

Dať vynosiť svoje dieťa cudzej žene je pre niekoho možno bežnejšie, ako by ste si mysleli. Matkin sen sleduje osudy šietich žien, ktoré sa rozhodli túto službu ponúknuť na indickej reprodukčnej klinike. Ich pohnútky, názory a priania, ale aj reakcie okolia si môžte prísť pozrieť v kine Mladosť o 18:30.

Na festivale Jeden svet nájdete aj krátke filmy. Jeden z nich uvedieme v pondelok v kine Film Europe o 16:30. Tento dokument s výstižným názvom Nedotknuteľné prostitútky ponúka pohľad do malého etnika Badi v Nepále, v ktorom sa polovica žien živí prostitúciou. Keďže prostitúcia prináša značné a mnohokrát aj jediné príjmy do rodín, stala sa sociálne akceptovateľnou ako každé iné povolanie. Film premietame v jednom bloku s dokumentom Kismet.

V dnešnej uponáhľanej spoločnosti, kde stále niečo nestíhame a aj tak nemáme poriadne na nič čas, prichádza Florian Opitz so svojím dokumentom Rýchlosť - hľadanie strateného času. Režisér hľadá príčiny a aj prípadné riešenia týchto problémov modernej spoločnosti. Stretáva sa so psychológom, novinárom, ktorý sa vzdal mobilu aj internetu, neobišiel ani náboženské aspekty na ceste do budhistického Bhutánu. Tento veľmi aktuálny dokument spracovaný navyše zaujímavou formou osobného denníka môžete vidieť v kine Film Europe o 20:15.

Ak ste jedným z tých ľudí, pre ktorých je internet ako druhý domov, dávame do pozornosti dokument Internetový chlapec : Príbeh Aarona Swartza. Aaron Swartz je známy najmä ako spoluzakladateľ a spolutvorca Reddit-u a RSS protokolu. Keďže bol aj zanieteným hacktivistom a zverejnil na internete mnohé dokumenty, čelil mnohým obvineniam, pokutám a desiatkam rokov vo väzení. Jeho príbeh, ktorý sa pod nátlakom z obvinení predčasne skončil Aaronovou samovraždou, si môžte prísť pozrieť do KC Dunaj o 20:15.

Ak by ste sa namiesto pozerania filmov chceli radšej porozprávať, radi vás uvidíme na diskusii na tému "Sloboda v médiach nie je zadarmo" v KC Dunaj o 19:00. Hostia Matúš Kostolný (bývalý šéfredaktor SME), Jindřich Šídlo (šéfredaktor politického spravodajstva vydavateľstva Economia a Hospodárskych novin, ČR) a Pavlína Kvapilová (česká moderátorka) budú hovoriť o ovplyvňovaní médií súčasnými udalosťami a prezentovaní názorov.

 

Katarína Kováčková (Autorka je študentka FTF VŠMÚ a dobrovoľníčka festivalu Jeden svet)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko, aby sa stretol s VIP fanúšikmi a podporil deti na Detskej Tour Petra Sagana.

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Rodíme sa s ňou alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?


Už ste čítali?