V zátoke plávajú mnohé otázky

Autor: Jeden svet | 23.11.2014 o 9:30 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  428x

Na chvíľu sa teraz zastavte. Postavte sa pred zrkadlo a položte si otázku: Ukradol som niekedy niečo? A úprimne odpovedzte. Väčšina z nás povie: Nie. Neukradol som v obchode oblečenie, neukradol sme spolucestujúcej peňaženku z kabelky, neukradol som z cudzieho bankového účtu peniaze, dokonca – tí z nás, ktorí boli vo funkcii – nekradol som ani štátne peniaze tunelovaním. Ak je to všetko pravda, a verím, že je, tak sme na dobrej ceste. Napriek tomu sa musím ešte spýtať jednu vec. Poznáte túto vetu? "Kabelku by ste neukradli – Mobil by ste neukradli – Film by ste neukradli – Pirátstvo je zločin!" Často ju počuť či vidieť tesne pred tým, než sa spustí úvodné menu.

Film Pirate Bay ponúka neskreslený a otvorený pohľad do jednej udalosti zo života troch mladých mužov – Gottfrida Svartholma, Fredrika Neija a Petera Sundeho. Teda, presný názov filmu je TPB – AFK. Záhadná skratka TPB neznamená nič iné, než The Pirate Bay. Ide o najväčšiu stránku na svete poskytujúcu možnosť šírenia súborov (tzv. file-sharing). Každý, kto využíva torrenty, sa s týmto názvom už určite stretol. Dokument sleduje život zakladateľov od momentu, kedy s nimi začína súdny proces pre porušovanie autorských práv. Pirate Bay je totiž najväčším úložiskom filmov z celého sveta zdieľaných bez autorského súhlasu. Veľké hollywoodske štúdia podali na troch Švédov žalobu pre porušenie autorských práv a žiadajú od nich náhradu ušlého zisku. Strata filmových štúdií totiž predstavovala 6,1 miliardy dolárov.

Počas celého filmu sa nám postupne v hlave začnú vynárať rôzne otázky. Nesú vinu naozaj oni traja? Veď to používatelia nahrávajú filmy, nie zakladatelia a prevádzkovatelia. Prečo sa tak veľmi spoločnosti bránia, keď je len otázkou času, kedy príde niekto iný s podobnou stránkou (ak budú Gottfrid, Fredrik a Peter odsúdení)? Nenastal čas na zmenu myslenia? Nemali by sa tieto spoločnosti prispôsobiť meniacemu sa trhu, ktorého hybnou silou je internet? Zároveň však príde na myseľ otázka z úplne iného súdku, a síce kam siaha suverenita krajiny. V úvode filmu totiž počujeme, ako USA údajne pohrozili Švédsku sankciami, ak nedôjde k zatvoreniu takých stránok, ako je práve Pirate Bay. Kde končí sloboda internetu a začína platiť zákon inej krajiny?

Ešte vám záverom dlžím jedno vysvetlenie. AFK je alúziou na IRL – In Real Life, ktoré je využívané v internetom prostredí a označuje niečo, čo sa deje skutočne, nie virtuálne. Tím z The Pirate Bay však miesto toho používa označenie AFK – Away From Keyboard. Ako povedal Peter pred súdom: „Myslíme si, že skutočný je internet.“ 

 

Film Pirate Bay premie tame na festivale Jeden svet aj v nedeľu 23.11.2014 o 15.00 v Kine Mladosť. 

 

Michal Tomek (autor je copywriter a dobrovoľník festivalu Jeden svet)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?