V zátoke plávajú mnohé otázky

Autor: Jeden svet | 23.11.2014 o 9:30 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  435x

Na chvíľu sa teraz zastavte. Postavte sa pred zrkadlo a položte si otázku: Ukradol som niekedy niečo? A úprimne odpovedzte. Väčšina z nás povie: Nie. Neukradol som v obchode oblečenie, neukradol sme spolucestujúcej peňaženku z kabelky, neukradol som z cudzieho bankového účtu peniaze, dokonca – tí z nás, ktorí boli vo funkcii – nekradol som ani štátne peniaze tunelovaním. Ak je to všetko pravda, a verím, že je, tak sme na dobrej ceste. Napriek tomu sa musím ešte spýtať jednu vec. Poznáte túto vetu? "Kabelku by ste neukradli – Mobil by ste neukradli – Film by ste neukradli – Pirátstvo je zločin!" Často ju počuť či vidieť tesne pred tým, než sa spustí úvodné menu.

Film Pirate Bay ponúka neskreslený a otvorený pohľad do jednej udalosti zo života troch mladých mužov – Gottfrida Svartholma, Fredrika Neija a Petera Sundeho. Teda, presný názov filmu je TPB – AFK. Záhadná skratka TPB neznamená nič iné, než The Pirate Bay. Ide o najväčšiu stránku na svete poskytujúcu možnosť šírenia súborov (tzv. file-sharing). Každý, kto využíva torrenty, sa s týmto názvom už určite stretol. Dokument sleduje život zakladateľov od momentu, kedy s nimi začína súdny proces pre porušovanie autorských práv. Pirate Bay je totiž najväčším úložiskom filmov z celého sveta zdieľaných bez autorského súhlasu. Veľké hollywoodske štúdia podali na troch Švédov žalobu pre porušenie autorských práv a žiadajú od nich náhradu ušlého zisku. Strata filmových štúdií totiž predstavovala 6,1 miliardy dolárov.

Počas celého filmu sa nám postupne v hlave začnú vynárať rôzne otázky. Nesú vinu naozaj oni traja? Veď to používatelia nahrávajú filmy, nie zakladatelia a prevádzkovatelia. Prečo sa tak veľmi spoločnosti bránia, keď je len otázkou času, kedy príde niekto iný s podobnou stránkou (ak budú Gottfrid, Fredrik a Peter odsúdení)? Nenastal čas na zmenu myslenia? Nemali by sa tieto spoločnosti prispôsobiť meniacemu sa trhu, ktorého hybnou silou je internet? Zároveň však príde na myseľ otázka z úplne iného súdku, a síce kam siaha suverenita krajiny. V úvode filmu totiž počujeme, ako USA údajne pohrozili Švédsku sankciami, ak nedôjde k zatvoreniu takých stránok, ako je práve Pirate Bay. Kde končí sloboda internetu a začína platiť zákon inej krajiny?

Ešte vám záverom dlžím jedno vysvetlenie. AFK je alúziou na IRL – In Real Life, ktoré je využívané v internetom prostredí a označuje niečo, čo sa deje skutočne, nie virtuálne. Tím z The Pirate Bay však miesto toho používa označenie AFK – Away From Keyboard. Ako povedal Peter pred súdom: „Myslíme si, že skutočný je internet.“ 

 

Film Pirate Bay premie tame na festivale Jeden svet aj v nedeľu 23.11.2014 o 15.00 v Kine Mladosť. 

 

Michal Tomek (autor je copywriter a dobrovoľník festivalu Jeden svet)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko, aby sa stretol s VIP fanúšikmi a podporil deti na Detskej Tour Petra Sagana.

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Rodíme sa s ňou alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?


Už ste čítali?