Festivalové tipy na piatok - slovenská premiéra aj diskusia o Ukrajine

Autor: Jeden svet | 21.11.2014 o 11:20 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  338x

Druhý deň festivalu Jeden svet je opäť nabitý programom - v 5 sálach si môžete pozrieť 18 filmov a zúčastniť sa 3 diskusií. Je toho akosi priveľa a neviete, čo vybrať? Nechajte to na nás a niečo vám poradíme. Len sa pokojne usaďte a čítajte.

Zuzana Piussi je na slovenskej scéne už etablovanou režisérkou. Jej filmy zachytávajú to, čo sa niekedy bojíme pomenovať priamo. Priamy prenos, ktorý si môžete pozrieť o 17:45 v kine Mladosť, sa v tomto smere neodlišuje – spracováva citlivú tému týraných detí, zobrazuje boj byrokracie a ľudskosti. Je však tento boj rovný? 

V KC Dunaj dnes pokrstíme DVD dokumentu Felvidék - Horná zem. Krstní rodičia Vica Kerekeš a Koloman Kertész Bagala pokrstia limitovanú edíciu. O jedno DVD si budú môcť diváci zasúťažiť. Vladislava Plančíková sa v dokumente vydáva za hľadaním vlastnej identity a aj prostredníctvom animácií odhaľuje príbehy ľudí, ktorých ovplyvnili politické rozhodnutia po 2. svetovej vojne. Dokument citlivo hovorí o téme maďarsko-slovenských vzťahov. 

Koľko cigariet ste vyfajčili, kým ste skoncovali s týmto neduhom? Režisér Ivo Bystřičan ich mal 150 000. Schválne, skúste si to vyrátať. Je to ale vaša slabosť alebo ste sa stali len obeťou? Príďte hľadať odpoveď do kina Film Europe o 17:45.

Majú bývalí väzni miesto v spoločnosti? O filme Comeback slovenského režiséra Mira Rema sa už napísalo a povedalo veľa pozitívneho. V kinosále FTF VŠMU sa o 19:15 presvedčíte, či opodstatnene.

Nikdy sme na Slovensku nemali taký pocit istoty a bezpečia, ako v posledných rokoch. To si však ľudia mysleli aj na Ukrajine, a Rusko ich veľmi ľahko vyviedlo z omylu. Máme sa aj my obávať? Príďte sa spýtať Alexandra Dulebu, Michala Burzu, Grigorija Mesežnikova či Viktoriye Solonitsyny na diskusiu „Ukrajina sa nás týka“ v KC Dunaj o 18:30.

Svet sa dohaduje, na koho pleci leží vina za vývoj v Sýrii. Konal Assad pri potlačení povstania správne? Zneužil Islamský štát nevôľu ľudu na svoje vlastné ciele? Ak si pozriete Zápisky z temnoty (Dom Quo Vadis, 19:15), pochopíte, že to je jedno. To malé dievčatko, ktorému zabili celú rodinu, či doktor, ktorý sa nonstop snaží zachrániť každý ľudský život, chcú len to, aby krviprelievanie skončilo. 

Michal Tomek (Autor je copywriter a dobrovoľník festivalu)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko, aby sa stretol s VIP fanúšikmi a podporil deti na Detskej Tour Petra Sagana.

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Rodíme sa s ňou alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?


Už ste čítali?