Magický hlas rebelky otvorí festival Jeden svet

Autor: Jeden svet | 19.11.2014 o 20:23 | (upravené 19.11.2014 o 21:47) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  456x

Už 15. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet začne v Bratislave 20. novembra 2014. Oficiálne otvorenie pre pozvaných hostí sa koná v Kine Nostalgia o 19:30. Pozvanie prijali aj občianski aktivitsti z Ukrajiny, s ktorými spolupracuje organizátor festivalu Človek v ohrození. 

Hlavnou témou tohto ročníka festivalu je sloboda, a to nie len v kontexte udalostí spred 25 rokov. Na slávnostnom otvorení budú organizátori premietať dokument Magický hlas rebelky, ktorý sleduje osud Marty Kubišovej, až príliš blízko spojený s udalosťami vo vtedajšom Československu. "Fascinuje ma samozrejmá a bezpodmienečná odhodlanosť Marty pochovať sľubnú kariéru len preto, aby si zachovala česť a postavila sa proti klamstvu o bratskej pomoci ruských tankov," povedala o hrdinke svojho filmu Olga Sommerová. "Bola zmierená s tým, že môže skončiť vo väzení ako jej priatelia. Martin charakter nezlomila vidina lákavého úspechu. Je pre mňa, i pre nás výzvou, že je možné povedať diablovi NIE," dodala režisérka, ktorá sa zúčastní projekcie filmu v sobotu 22. 11. o 16.30 v Kine Mladosť. 

Filmové "chuťovky" prvého dňa

V prvý deň festivalu sa môžu diváci tešiť na slovenskú kinopremiéru dokumentu Neznámi hrdinovia, ktorú uvidia v Kine Mladosť o 18.00. Film sa bude premietať v súťažnej filmovej sekcii Slovenský dokumentárny film. Projekcie sa zúčastní aj režisér Dušan Hudec a povie viac o osude amerických vojakov z 2. svetovej vojny, ktorým pomohli Slováci. 

Muž, ktorý sadí stromy existuje. Michal Gálik o ňom nakrútil dokument, ktorý Jeden svet uvedie 20. 11. o 16.15 v Kine Film Europe. Zlákajú vás dokonalé zábery na kamerunskú prírodu, aj odhodlanie mladých Slovákov a Čechov pomôcť Kamerunčanovi Ernestovi v záchrane miestnej prírody.

Kismet je dokument o tom, ako sa ženy v moslimských krajinách odhodlali podávať žiadosť o rozvod vďaka vplyvu tureckých telenoviel. Uvidíte ho vo štvrtok KC Dunaj o 16.30. Na rovnakom mieste odhalíte v dokumente Kde sa vyrába Apple o 19.15, ako sa vyrába váš počítač - nezáleží na tom, či je to Apple alebo akákoľvek iná značka, odhalenia budú šokujúce!

V Estónsku vznikla nová politická strana, ktorú založil miestny divadelný súbor. Chcú poukázať na netransparenstnosť, korucpicu a ďalšie nekalé praktiky v politike. Alebo sa naozaj uchádzajú o hlasy voličov? Zájdite si na Prachy v prachu do Kinosály FTF VŠMU, 20. 11. o 20.15. 

Dokument Baro mariben sa obzerá späť za holokaustom páchaným na Rómoch počas 2. svetovej vojny. Nezakrývajme si oči pred minulosťou. Film premietajú v Dome Quo Vadis, rovnako 20.11. o 18.45.

 

Magdaléna Vaculčiaková (PR manažérka festivalu Jeden svet)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?