Svetlá na konci temnoty

Autor: Jeden svet | 18.11.2014 o 11:30 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  413x

Na stránke k filmu Zápisky z temnoty. Aleppo by ste sa dočítali, že film rozpráva sedem príbehov obyvateľov Aleppa. Majú svoje sny a snažia sa prežiť do ďalšieho dňa. Každý z nich robí to, čo vie najlepšie, aby pomohol ľuďom v ťažkej vojne. Nikto z nich ju nechcel. Nie je tam však napísané, že film je aj o nádeji. 

„Prajem si len, aby sa krviprelievanie skončilo,“ hovorí doktor Zakaria, ktorý v minulosti pracoval pre armádu Assadovho režimu. Keď však za ním neprestávali chodiť velitelia s rozkazmi, aby zabil človeka, ktorého mu práve priniesli na ošetrovňu, odišiel. Začal pracovať v poľnej nemocnici v Aleppe, aby aspoň čiastočne odčinil svoju službu režimu, ktorý zbíjal a mučil vlastných obyvateľov. Dennodenne a „nočnonočne“ mu nosia ľudí, ktorí boli zasiahnutí guľkou od ostreľovača, zavalení kusmi zbombardovaného domu či trafení granátom. Smrť sa stala každodennou súčasťou života, ktorý však musí pokračovať ďalej.

Vojnu, smrť a boj o holý život si všimneme vo filme hneď na prvý pohľad. Aj na druhý, piaty či desiaty. No ak sa zadívame trochu hlbšie, hovorí aj o skutkoch lásky a milosrdenstva, ktoré je možné konať v pekle, akým sýrska vojna je. Podnikateľ dávajúci chlieb hladujúcim. Len za ich úsmev. „Keď sme mu dali chlieb, dostal husiu kožu,“ vysvetľuje Abu Mahia. Bojovník vo vojne, Abu Ahmed, sa stará o svojho syna, ktorý má ťažké problémys dýchaním. Deti pomáhajú starcovi bez nôh, keď ho tlačia po ulici na podstavci s kolieskami. Lekár na pokraji síl sa snaží udržať každý život.

Už toto všetko by možno stačilo. No v druhej polovici filmu prichádza najsilnejší moment, kedy asi sedemročné dievčatko vymenuje všetkých, ktorých mu zabili – brat, sestra, starý otec, rodičia, strýkova rodina. Vojak sa jej spýta, či má rada Bashara Assada. „Nie, nemám ho rada,“ odpovedá. V nádeji, že vyburcuje dieťa k nenávisti, vojak vysloví vetu o tom, ako Assadovi rozmláti hlavu. Dievčatko v pokoji pozrie na vojaka a zastaví ho: “Nie. To je hriech.“ Možno prostredníctvom tohto filmu naozaj čítame zápisky z temnoty. Zároveň nám ale pripomína, že v tej temnote stále horí zopár sviec, ktoré dávajú svetlo a teplo. Najmä však nádej.

Dokument Zápisky z temnoty. Aleppo uvedieme na festivale Jeden svet v piatok, 21.11. o 19.15 (Dom Quo Vadis) a v sobotu, 22.11. o 15.00 (Kinosála FTF VŠMU). 

Michal Tomek (Autor je copywriter a dobrovoľník festivalu Jeden svet)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?