Svetlá na konci temnoty

Autor: Jeden svet | 18.11.2014 o 11:30 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  425x

Na stránke k filmu Zápisky z temnoty. Aleppo by ste sa dočítali, že film rozpráva sedem príbehov obyvateľov Aleppa. Majú svoje sny a snažia sa prežiť do ďalšieho dňa. Každý z nich robí to, čo vie najlepšie, aby pomohol ľuďom v ťažkej vojne. Nikto z nich ju nechcel. Nie je tam však napísané, že film je aj o nádeji. 

„Prajem si len, aby sa krviprelievanie skončilo,“ hovorí doktor Zakaria, ktorý v minulosti pracoval pre armádu Assadovho režimu. Keď však za ním neprestávali chodiť velitelia s rozkazmi, aby zabil človeka, ktorého mu práve priniesli na ošetrovňu, odišiel. Začal pracovať v poľnej nemocnici v Aleppe, aby aspoň čiastočne odčinil svoju službu režimu, ktorý zbíjal a mučil vlastných obyvateľov. Dennodenne a „nočnonočne“ mu nosia ľudí, ktorí boli zasiahnutí guľkou od ostreľovača, zavalení kusmi zbombardovaného domu či trafení granátom. Smrť sa stala každodennou súčasťou života, ktorý však musí pokračovať ďalej.

Vojnu, smrť a boj o holý život si všimneme vo filme hneď na prvý pohľad. Aj na druhý, piaty či desiaty. No ak sa zadívame trochu hlbšie, hovorí aj o skutkoch lásky a milosrdenstva, ktoré je možné konať v pekle, akým sýrska vojna je. Podnikateľ dávajúci chlieb hladujúcim. Len za ich úsmev. „Keď sme mu dali chlieb, dostal husiu kožu,“ vysvetľuje Abu Mahia. Bojovník vo vojne, Abu Ahmed, sa stará o svojho syna, ktorý má ťažké problémys dýchaním. Deti pomáhajú starcovi bez nôh, keď ho tlačia po ulici na podstavci s kolieskami. Lekár na pokraji síl sa snaží udržať každý život.

Už toto všetko by možno stačilo. No v druhej polovici filmu prichádza najsilnejší moment, kedy asi sedemročné dievčatko vymenuje všetkých, ktorých mu zabili – brat, sestra, starý otec, rodičia, strýkova rodina. Vojak sa jej spýta, či má rada Bashara Assada. „Nie, nemám ho rada,“ odpovedá. V nádeji, že vyburcuje dieťa k nenávisti, vojak vysloví vetu o tom, ako Assadovi rozmláti hlavu. Dievčatko v pokoji pozrie na vojaka a zastaví ho: “Nie. To je hriech.“ Možno prostredníctvom tohto filmu naozaj čítame zápisky z temnoty. Zároveň nám ale pripomína, že v tej temnote stále horí zopár sviec, ktoré dávajú svetlo a teplo. Najmä však nádej.

Dokument Zápisky z temnoty. Aleppo uvedieme na festivale Jeden svet v piatok, 21.11. o 19.15 (Dom Quo Vadis) a v sobotu, 22.11. o 15.00 (Kinosála FTF VŠMU). 

Michal Tomek (Autor je copywriter a dobrovoľník festivalu Jeden svet)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko, aby sa stretol s VIP fanúšikmi a podporil deti na Detskej Tour Petra Sagana.

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Rodíme sa s ňou alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?


Už ste čítali?