Lyrik – dokument o histórii človeka i štátu

Autor: Jeden svet | 21.11.2014 o 8:00 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  304x

„Darovaná sloboda sa neváži, darovaná sloboda nie je vybojovaná,“ zaznieva z úst historika Jána Zoltána Mlynárika v úvode dokumentu Lyrik. Pod týmto menom bol už nebohý profesor Mlynárik evidovaný v archíve Štátnej bezpečnosti ako objekt sledovania. Bol proti všetkým nacionalizmom, svojimi názormi sa stal nepohodlným. Dostal sa na vtedajšiu listinu najväčších zločincov historiografie. Spolu s Dominikom Tatarkom podpísal Chartu 77.  

Film predstavuje exkurz dejinnými udalosťami od obdobia po 2. svetovej vojne po súčasnosť. Využíva archívne záznamy a výpovede, založené na vlastných skúsenostiach profesora Mlynárika, jeho príbuzných a známych. Dokument rozpráva osobnú históriu jedného človeka na pozadí spoločensko-politických udalostí v Česko-slovensku. Kto tieto udalosti zažil, môže vyslovené postoje konfrontovať so svojimi. Neskôr narodeným sa ponúka možnosť vytvoriť si vlastný názor a odpovedať si na otázky: čo znamená sloboda, čo sú ochotní obetovať slobode a tomu, v čo veria.

Z hľadiska formálneho spracovania Lyrik nevybočuje zo štandardov slovenského dokumentárneho filmu. Oplatí sa však film vidieť a zamyslieť sa, či úvahy o boji za slobodu patria už iba do minulosti. Ako v dokumente poznamenáva publicista a prognostik Fedor Gál: „Nič neskončilo, všetko sa môže zopakovať...“

Film premietame na festivale Jeden svet v piatok 21.11. o 17.30 (Kinosála FTF VŠMU) a v sobotu 22.11. o 16.15 (Dom Quo Vadis).

Katarína Poništová (Autorka je dobrovoľníčka festivalu Jeden svet)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?