Internet v službách revolúcií

Autor: Jeden svet | 21.11.2014 o 8:16 | Karma článku: 1,46 | Prečítané:  449x

Sociálne siete už nejaký čas prenikajú do všemožných zákutí sveta. Z pasívnych a bezmocných pozorovateľov sa jedným klikom ľudia pomaly menia na zainteresovaných a následne i zapálených pre daný problém. Čísla neustále vzrastajú, zrazu má každý jednotlivec svoj vlastný, slobodný online priestor, pocit, že niečo zmôže a hlavne vedomie, že nie je sám. Internetový aktivizmus, o ktorom z veľkej časti pojednáva film Chicago Girl, je vďaka tomu na prudkom vzostupe. A áno, pomáha.

Jediné video umiestnené na YouTube a následne odvysielané v televízii dnes ľahko spôsobuje hnev, hnev protesty a protesty nakoniec pád diktátora. V Tunisku prišiel Ben Alí o moc po vyše dvadsiatich rokoch vlády za presných 28 dní. Stránka na Facebooku môže vyvolať a šíriť revolučné myšlienky, ktoré nadobúdajú ničivú silu. V Egypte Husní Mubárak a jeho vláda trvajúca takmer tridsať rokov skolabovala pod tlakom opozície za 18 dní. Nespokojnosť a neutíchajúci odpor povstalcov prinútil i mnohých ďalších vodcov na širšom Blízkom východe k ústupkom, zmenám alebo k rezignácii. Aj vďaka internetovému svetu dosahuje vlna občianskych nepokojov nevídané požadované výsledky.

Hrdinka filmu Chicagogirl je iba 19-ročná Ala'a Basatneh (alias #chicagoGirl). Vysokoškolská študentka prostredníctvom sociálnych sietí a technických nástrojov organizuje revolúciu v Sýrii z druhého konca sveta. A nielen to. Informuje ľudí z vnútra svojej rodnej krajiny, ktorí nemajú prístup k správam o odboji, zjednocuje ich, predstavuje pre nich dôležitý oporný bod a udržiava snaženie o prevrat v neustálom pohybe. Všetok svoj (voľný) čas pokorne obetuje pre potreby revolúcie a v jej tvári možno badať nevídané odhodlanie. Podobne sú na tom aj aktivisti vo vnútri Sýrie.

Film je nabitý šokujúcimi, ťaživými informáciami a ozvláštnený rôznymi uhlami pohľadov. Drsné autentické zábery protestov, provizórnej nemocnice, šikanovania zo strany vlády, či roztrasené, vystrašené a veľmi fyzické zábery z kamery odbojára bežiaceho doslova o vlastný život krok pred oblakmi prachu bombardovanej oblasti, sa zasluhujú o sugestívny zážitok, ktorý rezonuje aj dlho po skončení záverečných titulkov. Táto situácia akoby nepriamo vypovedala o závažnosti celého problému a o veľkom hlade po zmene. A tá je v rukách mladej generácie...

Chicagogirl premietame na 15. ročníku Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet  vo štvrtok,20. 11. 2014 o 17:45 v KC Dunaj a v sobotu, 22. 11. 2014 o 18:30 v Kino Film Europe

 

Jakub Lenčéš (Autor je študentom VŠMU a dobrovoľníkom festivalu Jeden svet)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?