Na futbale v Rwande stále cítiť genocídu

Autor: Jeden svet | 22.11.2014 o 10:00 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  554x

Rwanda, 1994. Roky občianskych nepokojov vyúsťujú do skutočného pekla. Okolitý svet zostal nezaujatý a len sa nemo pozerá na zverstvá páchané etnikom Hutu na Tutsioch. Od apríla do júla skoro milión mŕtvych. Prezidentom Paulom Kagamem je akoby intuitívne okamžite nariadená politika uzmierenia. Podmienka je jednoduchá: konkrétne etnikum vymeniť za jednotiace a prvé slovo kapitoly "Rwanďan". „Suché“ fakty. Trauma začína.

Rwanda, 2014. Odstup potrebuje viac času. Škaredé vyčíňanie spred dvadsiatich rokov je stále prítomné v mysliach, opatrne vyslovovaných vetách, gestách a náznakoch.

Z filmu FC Rwanda dolieha na diváka protichodná spleť emócií. Spleť bolesti a hanby, mieru a napätia, niekde nádeje, inde depresie. Nevyrovnanosť je zjavná a náplasť na nezacelených ranách sa javí byť veľmi krehká. Možno práve v týchto časoch nejaké vzmáhajúce sa dieťa genocídy, pritom urastený muž, premýšľa nad minulosťou. Pod ťarchou pochybností sa ocitá uväznený v mŕtvom bode svojho vnútra. Ďalší už dávno potlačil potrebu konfrontovania sa s minulosťou a chce jednoducho zabudnúť. Ďalší sa dokázal vyrovnať a prijíma opatrenia novej kapitoly. Ďalší má pocit, že sa nikdy úplne nezmieri...

Film sa venuje športu. Futbal je v Rwande považovaný za prostriedok zmierovania sa. Zároveň sa však vnímavo pýta, či nejde iba o obnovovanie starých rán a teda o falošné zmierovanie. Odpovedať si môže každý divák sám. Opierať sa pritom môže o pestré vety a ponuré spomienky mnohých respondentov, či o pohľady do hľadiska počas zápasu dvoch najväčších rivalov. Rozhľad divákovi ponúkne aj miestny novinár a filozof v jednej osobe Daniel Sabiiti, ale aj záznam vysielania rádia z doby besnenia alebo stručné priblíženie praktík zabijakov.

Najlepšie ale odpovie čas, čo je na konci filmu zvýraznené zábermi na deti ako nastupujúcu generáciu, ktorá má v rukách ďalší osud svojej krajiny. 

Film FC Rwanda premietame na 15. ročníku Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v sobotu 22. 11. 2014 o 19:45 (Kinosála VŠMU) a v nedeľu 23. 11. 2014 o 19:40 (Kino Film Europe)

 

Jakub Lenčéš (Autor je študent Filmovej fakulty VŠMU)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko, aby sa stretol s VIP fanúšikmi a podporil deti na Detskej Tour Petra Sagana.

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Rodíme sa s ňou alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?


Už ste čítali?