Ako komunisti likvidovali rehole

Autor: Jeden svet | 25.11.2013 o 7:41 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  674x

Sekcia Slovenský dokumentárny film je jedinou súťažnou sekciou Festivalu Jeden svet. Medzinárodná porota v zložení: Jadwiga Hučková z Poľského filmového ústavu; Pavel Paleček, historik, režisér a producent z Česka a  scenárista, etnológ René Lužica zo Slovenska, rozhodla, že tento rok získava Cenu Jedného sveta film Súď ma a skúšaj autorky Ivice Kúšikovej.

Hovorí o akcii R v 50. rokoch minulého storočia, v rámci ktorej komunisti likvidovali ženské rehole.  Porota ocenila, že snímka otvára viaceré tabuizované tematické línie a ukazuje ohrozenie tradičných kresťanských hodnôt počas našej totalitnej minulosti. Film zároveň preniká do motivácii mladej ženy, ktorá sa rozhodne byť mníškou a zachytáva nezastupiteľnú prácu rádových sestier. Film premietneme dnes (25. novembra) za účasti autorky o 20.30  v Kine Mladosť a vstup pre divákov je voľný.

 

          Pred dvomi rokmi, počas arabskej jari a vzniku hnutia Occupy sa fenomén anonymnej skupiny internetových aktivistov s názvom „Anonymous“ zdal takmer všadeprítomný. Snímka Príbeh hacktivistov, ktorú dnes premietneme v kine Lumiére o 19.25  hľadá odpovede na otázky o vzniku skupiny, mapuje jednotlivé kauzy, ktoré hnutie utvárali, a ukazuje dôsledky ich kampaní.

 

          Ak ste ešte nevideli film Tábor 14 – Zóna absolútnej kontroly, premietame ho aj dnes o 19.00 hodine v kine Lumiére.  Potvrdíte si, že režim v Kórejskej ľudovodemokratickej republike je jedným z najotrasnejších na svete. Hlavnou postavou snímky je Shin Dong- Huyk, ktorý sa narodil v severokórejskom koncentračnom tábore rodičom zosobášeným na príkaz dozorcu. Zázrakom sa mu z tábora podarilo utiecť do Južnej Kórei vo veku dvadsaťtri rokov. Z jeho rozprávania naskakuje divákom husia koža. Shin síce žije na slobode už šesť rokov, jeho duša však zostáva naďalej uväznená v severokórejskom tábore, vo svete, kde je bežné udať vlastnú rodinu výmenou za väčší prídel jedla.

 

       kine Mladosť vás chceme upozorniť na snímku Dúhový šampionát (začiatok o 18.10) o tom, ako vnímajú LGBTI komunitu na Ukrajine. Napriek tomu, že svetová zdravotnícka organizácia pred vyše 20 rokmi vyradila homosexualitu zo zoznamu ochorení, na Ukrajine je drvivá väčšina občanov presvedčená o tom, že homosexualita je chorobou a tak tam gejovia a lesby musia svoj súkromný život skrývať. Dúhový šampionát je snímkou dvoch holandských novinárov, ktorí sa s kamerou vydávajú do Kyjeva na prvý ukrajinský „dúhový pochod“.  

 

       No a od 19.00 príďte v kine Mladosť s nami diskutovať o tom, či ohrozujú „nové ľudské práva“ rodinu. Návrh Národnej stratégie rozvoja ľudských práv totiž vyľakal časť verejnosti, myslí si, že poskytnutie väčších práv pre LGBTI komunitu môže ohroziť tradičnú rodinu. Navyše odporcovia poukazujú na to, že v návrhu chýba ochrana života pred narodením. Vypočujeme si argumenty ľudsko-právnych aktivistov, ale aj ochrancov tradičných hodnôt a rodiny. 

     

Ak vás zaujíma dobrovoľníctvo, príďte do KC Dunaj. Od 18.00 tam bude diskusia s názvom: Jeden Človek nestačí - dobrovoľníctvo v rozvojových krajinách. Dozviete sa, prečo ľudia odchádzajú pracovať do rozvojových krajín, čo im to dáva a aké profesie sú najžiadanejšie pre prácu v Afrike či iných regiónoch.

 

 Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?