Korene rasizmu a xenofóbie

Autor: Jeden svet | 24.11.2013 o 7:35 | Karma článku: 2,01 | Prečítané:  567x

Dnes si na festivale Jeden svet nenechajte ujsť ďalší z trojice filmov nominovaných na Cenu LUX, ktorú udeľuje Európsky parlament. Prerušený kruh premietame v kine Lumiére o 18.00 a ide o naozaj mimoriadne silnú snímku o veľkej láske, ktorú poznačí choroba malej dcérky. Ako sa dá vyrovnať s rakovinou malého dieťaťa?

Na čin Andersa Breivika si ešte všetci pamätáme – pomýlený Nór zavraždil len tak pre nič za nič desiatky mladých ľudí. Odôvodňoval to neznášanlivosťou voči moslimom a frustráciou z vývoja nórskej spoločnosti smerom k multikultúrnosti. Film Statočné srdcia (kino Lumiére 20.00) ponúka pohľad študentky Johany, ktorá len tesne unikla smrti Breivikovou rukou. Vyrovnať sa s otrasným zážitkom je pre ňu nesmierne náročné, ale stále je presvedčená, že prekonať extrémizmus a neznášanlivosť je možné iba otvorenosťou a dôsledným lipnutím na hodnotách demokracie.

       V kine Mladosť vás chcem upozorniť na dva dokumenty známych českých filmárov Víta Klusáka a Filipa Remundu, ako aj možnosť stretnúť sa s nimi a diskutovať. Najskôr o 16.50 premietneme Život a smrť v Tanvalde, ktorý hľadá pravdu  v kauze zabitia mladého Róma v Tanvalde na Nový rok 2012, kedy údajne v sebaobrane miestny občan zastrelil dvadsaťdvaročného  Ladislava, otca dvoch malých detí. Snímku možno pokojne nazvať dokumentárnou detektívkou, v ktorej sa autori vydávajú po stopách českej xenofóbie. Vít Klusák a Filip Remunda sú hosťami festivalu Jeden svet a dnes máte možnosť stretnúť sa s nimi a porozprávať sa o ich tvorbe. Diskusia sa začne o 17.45. No a potom vám ešte premietneme ich snímku z cyklu Colnica Za svetlú budúcnosť, ktorá je úvahou nad históriou a súčasnosťou komunizmu na našej politickej scéne.

       Na a napokon pozvánka do KC Dunaj. Najskôr sa tam bude hovoriť o Afganistane, o 16.00 premietneme film a o 16.20 bude diskusia s fotografom Martinom Črepom a Zuzanou Fialovou z OZ Človek v ohrození, ktorá v Afganistane dve roky žila. Priblížia vám svoje pohľady na túto krajinu.

      17.15 sa potom v KC Dunaj môžete naladiť na celkom inú nôtu a pozrieť si mimoriadne inšpiratívny a pozitívny film Na sever od slnka. Spoznáte dvoch odvážnych a ekologicky zmýšľajúcich surfistov, ktorí a pokúsia prežiť trištvrte roka vzdialení od civilizácie, v lone nórskej prírody za polárnym kruhom. No a večer skúste zakončiť aktívne, alebo aspoň v spoločnosti aktívnych ľudí. Ľudia totiž stále častejšie berú veci do vlastných rúk a už zaznamenávajú aj viaceré úspechy. Ako sa rodia úspešné občianske projekty a iniciatívy? Spýtame sa aktivistov z iniciatív Nová Stará Tržnica, Námestie pre ľudí či Zelená hliadka. Začiatok je o 18.00.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?