Korene rasizmu a xenofóbie

Autor: Jeden svet | 24.11.2013 o 7:35 | Karma článku: 2,01 | Prečítané:  569x

Dnes si na festivale Jeden svet nenechajte ujsť ďalší z trojice filmov nominovaných na Cenu LUX, ktorú udeľuje Európsky parlament. Prerušený kruh premietame v kine Lumiére o 18.00 a ide o naozaj mimoriadne silnú snímku o veľkej láske, ktorú poznačí choroba malej dcérky. Ako sa dá vyrovnať s rakovinou malého dieťaťa?

Na čin Andersa Breivika si ešte všetci pamätáme – pomýlený Nór zavraždil len tak pre nič za nič desiatky mladých ľudí. Odôvodňoval to neznášanlivosťou voči moslimom a frustráciou z vývoja nórskej spoločnosti smerom k multikultúrnosti. Film Statočné srdcia (kino Lumiére 20.00) ponúka pohľad študentky Johany, ktorá len tesne unikla smrti Breivikovou rukou. Vyrovnať sa s otrasným zážitkom je pre ňu nesmierne náročné, ale stále je presvedčená, že prekonať extrémizmus a neznášanlivosť je možné iba otvorenosťou a dôsledným lipnutím na hodnotách demokracie.

       V kine Mladosť vás chcem upozorniť na dva dokumenty známych českých filmárov Víta Klusáka a Filipa Remundu, ako aj možnosť stretnúť sa s nimi a diskutovať. Najskôr o 16.50 premietneme Život a smrť v Tanvalde, ktorý hľadá pravdu  v kauze zabitia mladého Róma v Tanvalde na Nový rok 2012, kedy údajne v sebaobrane miestny občan zastrelil dvadsaťdvaročného  Ladislava, otca dvoch malých detí. Snímku možno pokojne nazvať dokumentárnou detektívkou, v ktorej sa autori vydávajú po stopách českej xenofóbie. Vít Klusák a Filip Remunda sú hosťami festivalu Jeden svet a dnes máte možnosť stretnúť sa s nimi a porozprávať sa o ich tvorbe. Diskusia sa začne o 17.45. No a potom vám ešte premietneme ich snímku z cyklu Colnica Za svetlú budúcnosť, ktorá je úvahou nad históriou a súčasnosťou komunizmu na našej politickej scéne.

       Na a napokon pozvánka do KC Dunaj. Najskôr sa tam bude hovoriť o Afganistane, o 16.00 premietneme film a o 16.20 bude diskusia s fotografom Martinom Črepom a Zuzanou Fialovou z OZ Človek v ohrození, ktorá v Afganistane dve roky žila. Priblížia vám svoje pohľady na túto krajinu.

      17.15 sa potom v KC Dunaj môžete naladiť na celkom inú nôtu a pozrieť si mimoriadne inšpiratívny a pozitívny film Na sever od slnka. Spoznáte dvoch odvážnych a ekologicky zmýšľajúcich surfistov, ktorí a pokúsia prežiť trištvrte roka vzdialení od civilizácie, v lone nórskej prírody za polárnym kruhom. No a večer skúste zakončiť aktívne, alebo aspoň v spoločnosti aktívnych ľudí. Ľudia totiž stále častejšie berú veci do vlastných rúk a už zaznamenávajú aj viaceré úspechy. Ako sa rodia úspešné občianske projekty a iniciatívy? Spýtame sa aktivistov z iniciatív Nová Stará Tržnica, Námestie pre ľudí či Zelená hliadka. Začiatok je o 18.00.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?