Severokórejské hrôzy

Autor: Jeden svet | 23.11.2013 o 7:41 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1073x

          Režim v Kórejskej ľudovodemokratickej republike je jedným z najotrasnejších na svete. Strach, prenasledovanie, manipulácia – to všetko má obrovský dosah na celé generácie ľudí.

Presvedčí vás film Tábor 14 – Zóna absolútnej kontroly, ktorý premietneme dnes o 16.25 v kine Lumiére. Hlavnou postavou je Shin Dong- Huyk, ktorý sa narodil v severokórejskom koncentračnom tábore rodičom zosobášeným na príkaz dozorcu. Zázrakom sa mu z tábora podarilo utiecť do Južnej Kórei vo veku dvadsaťtri rokov. Z jeho rozprávania naskakuje divákom husia koža. Shin síce žije na slobode už šesť rokov, jeho duša však zostáva naďalej uväznená v severokórejskom tábore, vo svete, kde je bežné udať vlastnú rodinu výmenou za väčší prídel jedla.

       Sú mestá pre ľudí alebo pre autá? Odpoveď je asi každému z nás jasná, no paradoxne – o potrebách automobilizmu máme obrovské množstvo dát, zatiaľ čo o správaní sa chodcov v meste toho vieme veľmi málo. Snímka Ľudský rozmer (kino Lumiére o 18.30) ukazuje prístup Dána Jana Gahla, ktorý mení mestá ako Londýn, Melbourne, New York, Kodaň, Los Angeles, Peking či Šanghaj tak, aby boli skutočne pre ľudí.

       Ak dávate prednosť iným témam a zaujíma vás spoločenské dianie u nás, dávame do pozornosti filmy z cyklu Colnica – Kríza autorít o 17.00 v kine Lumiére. Potom – o 18.00 môžete zostať na diskusiu s názvom 20 rokov Česko-Slovenského rozvodu. Český historik Jan Rychlík, sociológ Martin Bútora a politológ Martin Klus budú hovoriť o tom, či bol rozpad spoločného štáte Čechov a Slovákov historickou nevyhnutnosťou a akých 20 rokov sme si odvtedy oba národy prežili.

       kine Mladosť vás chceme upozorniť na snímku Vrah z povolania – utrpenie sudcu Karla Vaša. Spoznáte niekdajšieho komunistického sudcu a prokurátora, ktorý sa angažoval v politických procesoch a je zhmotnením toho najhoršieho, čoho sa režim dopustil. Fascinujúce je, že o sebe nikdy nezapochyboval a vždy si myslel, že konal správne. Snímku premietneme o 18.30 a potom sa môžete (od 20.00) porozprávať aj s jej režisérom a historikom Pavlom Palečkom.

      KC Dunaj dnes patrí zdravému životnému štýlu a výbornej hudbe. O 16.00 si pozrite Príbeh Slow Food o zakladateľovi medzinárodné hnutia, ktoré má byť protestom proti stravovaniu v štýle Fast food. O 17.00 sa potom môžete porozprávať so zástupcami hnutia Slow food Presburg o tom, ako sa dá spojiť radosť z dobrého jedla so zodpovednosťou k miestnym komunitám a životnému prostrediu.

     No a ako inak zakončiť sobotný večer, ako koncertom? Po roku sa na bratislavskú hudobnú scénu vracia world music band Ševa, ktorá hrá mix balkánskej, rómskej, slovenskej a maďarskej muziky s prvkami punku. Spolu s DJ Jožkom s Rožkom vám budú hrať od 20.00 až do rána.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?