Severokórejské hrôzy

Autor: Jeden svet | 23.11.2013 o 7:41 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1074x

          Režim v Kórejskej ľudovodemokratickej republike je jedným z najotrasnejších na svete. Strach, prenasledovanie, manipulácia – to všetko má obrovský dosah na celé generácie ľudí.

Presvedčí vás film Tábor 14 – Zóna absolútnej kontroly, ktorý premietneme dnes o 16.25 v kine Lumiére. Hlavnou postavou je Shin Dong- Huyk, ktorý sa narodil v severokórejskom koncentračnom tábore rodičom zosobášeným na príkaz dozorcu. Zázrakom sa mu z tábora podarilo utiecť do Južnej Kórei vo veku dvadsaťtri rokov. Z jeho rozprávania naskakuje divákom husia koža. Shin síce žije na slobode už šesť rokov, jeho duša však zostáva naďalej uväznená v severokórejskom tábore, vo svete, kde je bežné udať vlastnú rodinu výmenou za väčší prídel jedla.

       Sú mestá pre ľudí alebo pre autá? Odpoveď je asi každému z nás jasná, no paradoxne – o potrebách automobilizmu máme obrovské množstvo dát, zatiaľ čo o správaní sa chodcov v meste toho vieme veľmi málo. Snímka Ľudský rozmer (kino Lumiére o 18.30) ukazuje prístup Dána Jana Gahla, ktorý mení mestá ako Londýn, Melbourne, New York, Kodaň, Los Angeles, Peking či Šanghaj tak, aby boli skutočne pre ľudí.

       Ak dávate prednosť iným témam a zaujíma vás spoločenské dianie u nás, dávame do pozornosti filmy z cyklu Colnica – Kríza autorít o 17.00 v kine Lumiére. Potom – o 18.00 môžete zostať na diskusiu s názvom 20 rokov Česko-Slovenského rozvodu. Český historik Jan Rychlík, sociológ Martin Bútora a politológ Martin Klus budú hovoriť o tom, či bol rozpad spoločného štáte Čechov a Slovákov historickou nevyhnutnosťou a akých 20 rokov sme si odvtedy oba národy prežili.

       kine Mladosť vás chceme upozorniť na snímku Vrah z povolania – utrpenie sudcu Karla Vaša. Spoznáte niekdajšieho komunistického sudcu a prokurátora, ktorý sa angažoval v politických procesoch a je zhmotnením toho najhoršieho, čoho sa režim dopustil. Fascinujúce je, že o sebe nikdy nezapochyboval a vždy si myslel, že konal správne. Snímku premietneme o 18.30 a potom sa môžete (od 20.00) porozprávať aj s jej režisérom a historikom Pavlom Palečkom.

      KC Dunaj dnes patrí zdravému životnému štýlu a výbornej hudbe. O 16.00 si pozrite Príbeh Slow Food o zakladateľovi medzinárodné hnutia, ktoré má byť protestom proti stravovaniu v štýle Fast food. O 17.00 sa potom môžete porozprávať so zástupcami hnutia Slow food Presburg o tom, ako sa dá spojiť radosť z dobrého jedla so zodpovednosťou k miestnym komunitám a životnému prostrediu.

     No a ako inak zakončiť sobotný večer, ako koncertom? Po roku sa na bratislavskú hudobnú scénu vracia world music band Ševa, ktorá hrá mix balkánskej, rómskej, slovenskej a maďarskej muziky s prvkami punku. Spolu s DJ Jožkom s Rožkom vám budú hrať od 20.00 až do rána.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?