Vážme si slobodu, nie je samozrejmosťou

Autor: Jeden svet | 22.11.2013 o 7:36 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  327x

Na včerajšom slávnostnom otvorení 14.ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa účastníkom prihovorili aj dvaja vzácni hostia z Kuby – slávna blogerka Yoani Sáchchez a bývalý politický väzeň Guillermo Fariňás.  Pripomenuli, že si máme vážiť slobodu, ktorú sme si pred 24 rokmi vydobyli a zdôraznili, že sloboda a demokracia nie sú ukončeným procesom a stále sa o ne treba usilovať.

Ak ste včera neboli na slávnostnom otvorení 14.ročníka Medzinárodného festivalu Jeden svet a nevideli film Aj Wej Wej – bez ospravedlnenia, nič to. Dnes to môžete napraviť. Snímka určite stojí za to, napokon, asi všetci organizátori festivalov vyberajú ako otvárací film, jeden z najlepších v ponuke. Dokument o známom čínskom umelcovi a aktivistovi premietneme v kine Lumiére dnes o 18.15. Snímka o nezlomnom Aj Wej Wej  - ovi a jeho nerovnom boji s totalitným režimom ukazuje život osobnosti, ktorá aj napriek mohutnému zahraničnému uznaniu, bojuje ako obyčajný občan za slobodu a rešpekt predovšetkým vo svojej rodnej krajine. Potom môžete zostať na diskusii s ďalšou aktivistkou, ktorá využíva silu internetu v boji s totalitou. Slávna kubánska blogerka Yoani Sánchez konečne po 20tich odmietnutiach získala povolenie navštíviť Slovensko a je spolu s nemenej významným Guillermom Fariňasom, bývalým politickým väzňom a nositeľom Sacharovovej ceny EP, hostkou debaty o súčasnej situácii na Kube. Môžete sa s nimi porozprávať od 19.45.

Ak však máte chuť na  niečo celkom iné, v kine Lumiére si o 20.00 pozrite výnimočný dokument Jeden deň na zemi. Ide o projekt viacerých základní a s využitím rôznych médií, ktoré sa v snímke spájajú v jedno. Vďaka viacerým kreatívnym ľuďom tak snímka mapuje 24 hodín v rôznych kútoch sveta, ukazuje neuveriteľnú pestrosť kultúr, ale aj konflikty, tragédie...

 KC Dunaj vás chceme upozorniť na viacero podujatí. O 16.45 si pozrite holandský film o kontroverznej matke, ktorá svoje dieťa kŕmi len surovou stravou. Úrady nesúhlasia a obvinia ju zo zanedbania starostlivosti. Snímka Vitarián neponúka odpovede, skôr nastoľuje otázky. Je naozaj varené jedlo pre Toma otravou alebo naopak – nevyhnutnosťou, bez ktorej zaostáva vo vývoji? Po filme sme pre vás pripravili diskusiu o alternatívnom stravovaní s ľuďmi, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú. Príďte sa o 17.45 porozprávať s foodblogermi, debničkármi, či lokálnymi producentmi.

A ak ešte budete vládať, v KC Dunaj o 20:40 premietame film Zelený tiger sa prebúdza, ktorý nás zavedie do Číny. Dozviete sa o masívnej devastácii čínskeho prírodného bohatstva, ktorá sa začala v rôznych formách pod zámienkou nekonečného pokroku už počas kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga. Dokument ukazuje, že aj v Číne sa konečne prebúdza ekologický aktivizmus, ktorý dokáže účinne oponovať megalománii čínskej vlády.

Za festivalový tím Eva Sládková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?