Vážme si slobodu, nie je samozrejmosťou

Autor: Jeden svet | 22.11.2013 o 7:36 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  327x

Na včerajšom slávnostnom otvorení 14.ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa účastníkom prihovorili aj dvaja vzácni hostia z Kuby – slávna blogerka Yoani Sáchchez a bývalý politický väzeň Guillermo Fariňás.  Pripomenuli, že si máme vážiť slobodu, ktorú sme si pred 24 rokmi vydobyli a zdôraznili, že sloboda a demokracia nie sú ukončeným procesom a stále sa o ne treba usilovať.

Ak ste včera neboli na slávnostnom otvorení 14.ročníka Medzinárodného festivalu Jeden svet a nevideli film Aj Wej Wej – bez ospravedlnenia, nič to. Dnes to môžete napraviť. Snímka určite stojí za to, napokon, asi všetci organizátori festivalov vyberajú ako otvárací film, jeden z najlepších v ponuke. Dokument o známom čínskom umelcovi a aktivistovi premietneme v kine Lumiére dnes o 18.15. Snímka o nezlomnom Aj Wej Wej  - ovi a jeho nerovnom boji s totalitným režimom ukazuje život osobnosti, ktorá aj napriek mohutnému zahraničnému uznaniu, bojuje ako obyčajný občan za slobodu a rešpekt predovšetkým vo svojej rodnej krajine. Potom môžete zostať na diskusii s ďalšou aktivistkou, ktorá využíva silu internetu v boji s totalitou. Slávna kubánska blogerka Yoani Sánchez konečne po 20tich odmietnutiach získala povolenie navštíviť Slovensko a je spolu s nemenej významným Guillermom Fariňasom, bývalým politickým väzňom a nositeľom Sacharovovej ceny EP, hostkou debaty o súčasnej situácii na Kube. Môžete sa s nimi porozprávať od 19.45.

Ak však máte chuť na  niečo celkom iné, v kine Lumiére si o 20.00 pozrite výnimočný dokument Jeden deň na zemi. Ide o projekt viacerých základní a s využitím rôznych médií, ktoré sa v snímke spájajú v jedno. Vďaka viacerým kreatívnym ľuďom tak snímka mapuje 24 hodín v rôznych kútoch sveta, ukazuje neuveriteľnú pestrosť kultúr, ale aj konflikty, tragédie...

 KC Dunaj vás chceme upozorniť na viacero podujatí. O 16.45 si pozrite holandský film o kontroverznej matke, ktorá svoje dieťa kŕmi len surovou stravou. Úrady nesúhlasia a obvinia ju zo zanedbania starostlivosti. Snímka Vitarián neponúka odpovede, skôr nastoľuje otázky. Je naozaj varené jedlo pre Toma otravou alebo naopak – nevyhnutnosťou, bez ktorej zaostáva vo vývoji? Po filme sme pre vás pripravili diskusiu o alternatívnom stravovaní s ľuďmi, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú. Príďte sa o 17.45 porozprávať s foodblogermi, debničkármi, či lokálnymi producentmi.

A ak ešte budete vládať, v KC Dunaj o 20:40 premietame film Zelený tiger sa prebúdza, ktorý nás zavedie do Číny. Dozviete sa o masívnej devastácii čínskeho prírodného bohatstva, ktorá sa začala v rôznych formách pod zámienkou nekonečného pokroku už počas kultúrnej revolúcie Mao Ce-tunga. Dokument ukazuje, že aj v Číne sa konečne prebúdza ekologický aktivizmus, ktorý dokáže účinne oponovať megalománii čínskej vlády.

Za festivalový tím Eva Sládková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?