Dnes na Jednom svete aj o propagande v Rusku

Autor: Jeden svet | 21.11.2013 o 12:33 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  322x

Dnes sa začína 14.ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet a aj keď je slávnostné otvorenie až o 19.00, už krátko po pol piatej je pripravený atraktívny program vo všetkých festivalových kinách. Z programovej ponuky vyberáme nasledovné.

kine Lumiére premietneme o 17.30 snímku Zachovať si tvár. Ide o dokumenty, ktorý rozhodne nie je vhodný pre slabšie povahy. Približuje totiž osudy pakistanských žien, ktoré sa stretli s tou najhoršou formou násilia – ich manželia, priatelia, alebo len známi ich poliali kyselinou. Jednoducho sa im čosi znepáčilo a rozhodli sa pomstiť. Obetí takýchto hrôz sú v Pakistane tisíce.

            kine Mladosť dávame do pozornosti film Iránske tabu (začiatok o 17.45) a následnú diskusiu. Vyznávači bahájskej viery sú v Iráne prenasledovaní už dlhé desaťročia a dokument prináša doteraz nezverejnené rozhovory s rešpektovanými iránskymi učencami, umelcami a politikmi, ktorí rozprávajú o prenasledovaní Bahájov v Iráne. O 19.00 vám potom Farah Imani, kanadská bahájka pôvodom z Iránu žijúca na Slovensku  sama porozpráva o svojom utrpení. Na diskusii Baháji v Iráne bude na vaše otázky okrem nej odpovedať aj Jozef Rojik z Kancelária pre styk s verejnosťou Bahájskeho spoločenstva v SR.

A ak by ste stále nemali dosť, v kine Mladosť môžete potom zostať aj na film Naši (o 20.00), ktorý nás zavedie do Ruska. Snímka je sondou do povahy masového provládneho hnutia „Naši“. Na príklade mladej a ambicióznej Máši Drokovovej film sleduje modernú a pozitívnu tvár hnutia. Svedectvá opozičného vodcu Ilju Jašina a známeho blogera Olega Kašina však ukazujú aj druhú tvár hnutia: násilnú, nacionalistickú a štvavú. Patriotka Máša sa pomaly od agresívnych metód hnutia dištancuje a nachádza spoločnú reč s Kašinom.

KC Dunaj si dnes môžete podebatovať s poradcom kráľa Kamerunu – spisovateľom Marekom Vadasom, ktorý pozná Afriku asi ako málokto na Slovensku. Jeho posledné tri knihy Rozprávky z čiernej Afriky, Liečiteľ (Víťaz ceny Anasoft litera 2007) a novinka Čierne na čiernom (vyd. KK Bagala) sú z afrického prostredia. V Literárnom klube vám bude k dispozícii od 18.00 do 19.30 a potom môžete zostať na koncert DJ Kinky Afro, ktorý ponúkne eklektický set afrických a tropických urban beatov od 70s až po najaktuálnejšiu súčasnosť. Ak však dávate prednosť filmu – v KC Dunaj si o 20.00 môžete pozrieť snímku Veľvyslanec – investigatívne pátranie dánskeho novinára a filmára Madsa Brüggera, ktorý odhaľuje podľa vzoru špionážnych filmov pozadie nelegálneho obchodu s diamantmi a diplomatickými pasmi v Afrike.

Slávnostné otvorenie festivalu Jeden svet je dnes o 19.00 v kine Lumiére pre pozvaných hostí. Prihovoria sa im aj dvaja významní Kubánci - nositeľ Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2010 (udeľuje ju Európsky parlament) Guillermo Fariňas a slávna blogerka Yoani Sánchez, ktorú americký týždenník  Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta. Premietneme film Aj Wej Wej – bez ospravedlnenie.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?