Dnes na Jednom svete aj o propagande v Rusku

Autor: Jeden svet | 21.11.2013 o 12:33 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  323x

Dnes sa začína 14.ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet a aj keď je slávnostné otvorenie až o 19.00, už krátko po pol piatej je pripravený atraktívny program vo všetkých festivalových kinách. Z programovej ponuky vyberáme nasledovné.

kine Lumiére premietneme o 17.30 snímku Zachovať si tvár. Ide o dokumenty, ktorý rozhodne nie je vhodný pre slabšie povahy. Približuje totiž osudy pakistanských žien, ktoré sa stretli s tou najhoršou formou násilia – ich manželia, priatelia, alebo len známi ich poliali kyselinou. Jednoducho sa im čosi znepáčilo a rozhodli sa pomstiť. Obetí takýchto hrôz sú v Pakistane tisíce.

            kine Mladosť dávame do pozornosti film Iránske tabu (začiatok o 17.45) a následnú diskusiu. Vyznávači bahájskej viery sú v Iráne prenasledovaní už dlhé desaťročia a dokument prináša doteraz nezverejnené rozhovory s rešpektovanými iránskymi učencami, umelcami a politikmi, ktorí rozprávajú o prenasledovaní Bahájov v Iráne. O 19.00 vám potom Farah Imani, kanadská bahájka pôvodom z Iránu žijúca na Slovensku  sama porozpráva o svojom utrpení. Na diskusii Baháji v Iráne bude na vaše otázky okrem nej odpovedať aj Jozef Rojik z Kancelária pre styk s verejnosťou Bahájskeho spoločenstva v SR.

A ak by ste stále nemali dosť, v kine Mladosť môžete potom zostať aj na film Naši (o 20.00), ktorý nás zavedie do Ruska. Snímka je sondou do povahy masového provládneho hnutia „Naši“. Na príklade mladej a ambicióznej Máši Drokovovej film sleduje modernú a pozitívnu tvár hnutia. Svedectvá opozičného vodcu Ilju Jašina a známeho blogera Olega Kašina však ukazujú aj druhú tvár hnutia: násilnú, nacionalistickú a štvavú. Patriotka Máša sa pomaly od agresívnych metód hnutia dištancuje a nachádza spoločnú reč s Kašinom.

KC Dunaj si dnes môžete podebatovať s poradcom kráľa Kamerunu – spisovateľom Marekom Vadasom, ktorý pozná Afriku asi ako málokto na Slovensku. Jeho posledné tri knihy Rozprávky z čiernej Afriky, Liečiteľ (Víťaz ceny Anasoft litera 2007) a novinka Čierne na čiernom (vyd. KK Bagala) sú z afrického prostredia. V Literárnom klube vám bude k dispozícii od 18.00 do 19.30 a potom môžete zostať na koncert DJ Kinky Afro, ktorý ponúkne eklektický set afrických a tropických urban beatov od 70s až po najaktuálnejšiu súčasnosť. Ak však dávate prednosť filmu – v KC Dunaj si o 20.00 môžete pozrieť snímku Veľvyslanec – investigatívne pátranie dánskeho novinára a filmára Madsa Brüggera, ktorý odhaľuje podľa vzoru špionážnych filmov pozadie nelegálneho obchodu s diamantmi a diplomatickými pasmi v Afrike.

Slávnostné otvorenie festivalu Jeden svet je dnes o 19.00 v kine Lumiére pre pozvaných hostí. Prihovoria sa im aj dvaja významní Kubánci - nositeľ Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2010 (udeľuje ju Európsky parlament) Guillermo Fariňas a slávna blogerka Yoani Sánchez, ktorú americký týždenník  Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta. Premietneme film Aj Wej Wej – bez ospravedlnenie.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?