Slávna Kubánka Yoani Sánchez pricestuje po prvý raz na Slovensko

Autor: Jeden svet | 16.11.2013 o 14:09 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  287x

Slávna kubánska blogerka Yoani Sánchez pricestuje po prvý raz na Slovensko a pripomenie nám význam slobody. Od Novembra 89 uplynulo 24 rokov. Slovensko je dnes celkom inde ako pred takmer štvrťstoročím, mnohé, čo sa nám kedysi zdalo ako nesplniteľný sen je dnes samozrejmosťou. Cestujeme, nakupujeme v obchodoch s prebytkom tovarov, určujeme chod tejto krajiny, ak na to máme chuť a guráž...

Napriek tomu sa však stále – a najmä v týchto dňoch okolo výročia nežnej revolúcie – stále ozýva priveľa nespokojných hlasov volajúcich po návrate do čias, keď mlieko stálo dve koruny. Naša spoločnosť  síce nie je ideálna, no stále sa nám tu žije oveľa lepšie ako v Číne, Bielorusku, Rusku, na Kube a v mnohých ďalších krajinách.Politické procesy sú chvalabohu minulosťou, za názor nás nik netrestá, väčšina spoločnosti žije v relatívnom blahobyte. Porovnať si náš život so životom v totalitách, ale aj so životom v socialistickom Československu, môžete aj prostredníctvom snímok, ktoré premietneme na 14. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 21. do 26.novembra v Bratislave). Ale nielen to – môžete sa tiež porozprávať s ľuďmi, ktorí taký život ako my pred 24 rokmi, žijú v súčasnosti.

Pamätáte sa, ako nám komunisti zakazovali cestovať do zahraničia? Dnes môžeme ísť kam chceme. Nie však slávna kubánska blogerka Yoani Sánchez, ktorá sa o povolenie pricestovať na Slovensko snažila 5 rokov a 20 žiadostí jej najskôr zamietli. Konečne sa to však podarilo a bude jednou zo vzácnych hostiek festivalu Jeden svet. Yoani si celosvetovú slávu získala prostredníctvom blogu Generación Y. Je prekladaný do 20 jazykov a vďaka Yoani sa tak celý svet dozvedá o živote na Kube. Svojimi textami si získala rešpekt v zahraničí, no doma jej priniesli nemálo problémov. Festivalovému tímu sa podarilo na Slovensko priviesť aj ďalšieho mimoriadneho Kubánca - Guillerma Fariňasa, bývalého politického väzňa, ktorý si odsedel 11 rokov. Vyštudovaný psychológ vo svojej profesii dlho nepôsobil, namiesto toho sa venoval boju proti nehumánnosti Castrovho režimu, za čo ho stihol spomínaný krutý trest. Vo väzení držal 23 krát hladovku, najdlhšiu až 123 dní – ukončil ju v deň, keď kubánska vláda prepustila 52 politických väzňov. Obaja významní hostia budú hovoriť aj o súčasnom živote na Kube, o zmenách po prevzatí moci Raúlom Castrom – Fidelovým bratom, o postupnom uvoľňovaní režimu a očakávaniach Kubáncov.  Porozprávať sa s ňou môžete v piatok 22.11. v Kine Lumiére o 19.45 h.

Festival Jeden svet prinesie 60 angažovaných dokumentov. Bude v Bratislave od štvrtka 21. novembra do utorka 26. novembra a potom poputuje do ďalších 25 slovenských miest.

Za organizačný tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?