Postkomunistická manipulácia

Autor: Jeden svet | 8.11.2013 o 11:53 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  759x

  O čosi vyše týždňa si pripomenieme 17.november 1989, deň, ktorý zásadne zmenil smerovanie našej krajiny a život ľudí v nej. Zas budeme počúvať rôzne vyjadrenia – od oslavných ód až po frfľanie, že za socializmu bolo lepšie. Ani po 24 rokoch si akosi nedokážeme vážiť slobodu a nevieme oceniť, že to, čo nám „nežná revolúcia“ priniesla ďaleko prevyšuje to, čo nám vzala.

 

Dobrou príležitosťou pripomenúť si to, je aj Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý bude od 21. do 26.novembra v Bratislave. Ponúkne aj filmy o nedemokratických, totalitných a krutých režimoch a živote občanov v takýchto krajinách. Napríklad z KĽDR sa stále – aj s riskovaním vlastného života – snažia obyvatelia utiecť a to akýmkoľvek spôsobom – Po zemi, po mori. Táto snímka približuje strastiplnú cestu Severokórejského utečenca Songgooka a jeho rodiny zo Severnej Kórey, ale najmä to, že ani v demokratickom svete naňho nečakajú s otvorenou náručou. Naopak – stretáva sa s až absurdnými prekážkami zo strany oficiálnych predstaviteľom moci. Dramatický príbeh ťažko predstaviteľnej odvahy a skromnosti, ktorý dokumentuje tento zložitý spôsob úteku zo Severu, vyniesol filmu nomináciu na Cenu Emmy.

Rusko už našťastie v súčasnosti nie je krajinou, ktorá by nám diktovala. Avšak vieme o nej, že aj štvrťstoročie po páde impéria, je štátom, ktorý má problémy s dodržiavaní ľudských práv a je akousi polodiktatúrou. Nazrieť „pod povrch“ toho, čo sa tam deje, nám pomôže viacero festivalových filmov. Napríklad snímka Naši, ktorá zobrazuje manipuláciu, strach a sfanatizovaný dav ako cestu k udržaniu si moci. Putinovi priaznivci sa tiež organizujú do patriotického hnutia, ktoré má svojich vodcov, mládežnícke tábory. Dokument Leto s Antonom nás zavedie do jedného takéhoto mládežníckej vojenského tábora. Ponúkne príbeh 12-ročného ruského chlapca, ktorý tam – tak ako mnoho jeho rovesníkov – trávi významnú časť prázdnin. Pochopíte, že demagógia je veľmi nebezpečná a ak ňou „kŕmia“ už malé deti, škody sú nenapraviteľné.

Nenechajte si ujsť festival Jeden svet. Od 21. do 26.novembra na vás v centre Bratislavy čakajú filmy, koncerty, diskusie...Rozšírite si obzory, dozviete sa veľa nového.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?