Desivé osudy, ktoré však dokážu povzbudiť

Autor: Jeden svet | 28.10.2013 o 17:41 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  457x

Domáce násilie je obrovským problémom aj na Slovensku, no v Pakistane má priam desivú podobu. Žiarliví alebo len nespokojní muži svoje ženy jednoducho polejú kyselinou. Problémy s dodržiavaním ľudských práv majú mnohé demokratické krajiny, no v žiadnej z nich tento problém nedosahuje také rozmery ako v Severnej Kórei, Číne alebo v Rusku.

LGBT komunita sa má na čo na Slovensku sťažovať, ale byť gayom v Ugande alebo na Ukrajine je ešte ťažšie. Aj príbehy týchto ľudí spoznáte prostredníctvom dokumentov na filmovom festivale Jeden svet, ktorý bude toho roku v Bratislave od 21. do 26. novembra a následne vo viac ako 25 mestách na Slovensku. Mottom 14.ročníka festivalu je Meníme svet. Reagujeme tak na vzmáhajúci sa a stále úspešnejší občiansky aktivizmus u nás aj vo svete. Rastie počet ľudí, ktorým je jasné, že štát ani samospráva za nás nič nespravia, ak chceme zmenu, musíme sa o ňu pričiniť sami.  Zatiaľ sme úspešní najmä na lokálnych úrovniach a sami revitalizujeme tržnice, námestia či synagógy, no je už len otázkou času, kedy aktívnych občanov začnú brať vážne aj politici. Na festivale Jeden svet premietneme filmy o rôznych druhoch občianskej statočnosti doma aj vo svete a s mnohými úspešnými aktivistami sa budete môcť stretnúť v rámci diskusií, koncertov a ďalších sprievodných podujatí. Filmy sme zoradili do niekoľkých tradičných a do viacerých nových sekcií.  K pravidelným sekciám Máte právo vedieť, Slovenský dokumentárny film, či EKO sekcii sme pridali sekcie Zdravý životný štýl, Inakosť / Nebojte sa odlišností, Sila médií, Prečo chudoba?, Česko – Slovenský výber a Cena LUX 2013. A nezabudnite – Jeden svet opäť ponúkne filmy, z ktorých sa dozviete súvislosti, nahliadnete do hĺbky problémov a zistíte, čo vy sami môžete spraviť preto, aby sme žili v lepšom svete. Viac na www.jedensvet.sk

 

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?