Dnes na festivale totalitná Čína, Južný Sudán aj amazonský prales

Autor: Jeden svet | 9.12.2012 o 6:50 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  233x

Nedeľa je posledným dňom, kedy si môžete pozrieť dokumenty festivalu Jeden svet, ktoré inak nemáte príležitosť na Slovensku vidieť. Pripravené sú aj viaceré zaujímavé sprievodné podujatia.

kine Lumiére si nenechajte ujsť film Free China: The Courage to Believe (začiatok o 16.45) o porušovaní ľudských práv v Číne očami tých, ktorí o tom vedia najviac. Snímka  predstavuje odvážne príbehy Jennifer Zeng a Charlesa Leeho, prenasledovaných čínskou vládou za praktizovanie starodávneho duchovného meditačného cvičenia Falun Gong. Večer vás chceme upozorniť na diskusiu s atraktívnymi hostkami. O aktívnom starnutí bude s humorom rozprávať herečka Zita Furková, podnikateľka Elvíra Chadimová sociálna psychologička Jana Moravčíková. V kine Lumiére dnes premietneme aj víťazné filmy festivalu Jeden svet. O 19.15 najlepší slovenský dokument, o ktorom rozhodne odborná porota a o 20.45 víťazný film podľa diváckeho hlasovania.

kine Mladosť chceme upozorniť o 15.00 na výnimočný dokument filmárky Mimi Chakarovej Cena za sex. Odhodlala sa na obdivuhodný krok. Prezlečená za prostitútku so skrytou kamerou prenikla do prostredia, ktoré zneužíva ženy. 9 rokov mapovala osudy takýchto žien a sledovala obchodníkov s bielym mäsom. O 16.30 si ešte raz môžete pozrieť otvárací film festivalu Späť na Tahrír o vývoji v porevolučnom Egypte.

           KC Dunaj sa o 14.30 začína Bubnovačka s Človekom. Jeden svet vám na Slovensko už po 13. krát prináša organizácia Človek v ohrození, ktorá realizuje humanitárnu a rozvojovú pomoc, podporuje ľudské práva a globálne vzdelávanie. Pracovníci Človeka v ohrození sa s vami radi podelia o svoje zážitky a skúsenosti z rozvojových krajín. Ich rozprávanie spestrí originálna bubnovačka v podaní občianskeho združenia Zvuky cez ruky. O tom, ako Slováci pomáhajú v Južnom Sudáne vám od 17.00 bude rozprávať Maroš Čaučík z ERKO/Dobrá novina, Juraj Janto zo SAVIO, Adriana Ondrušová z Trnavskej univerzity a  riaditeľ Odboru medzinárodnej spolupráce MZVaEZ SR Peter Hulényi. Čo potrebuje tento najmladší štát sveta? Ako dokáže malá krajina ako Slovensko pomôcť rozvoju zdravotníctva a vzdelávania v krajine bez infraštruktúry, v extrémnych klimatických a bezpečnostných podmienkach? Aj na tieto otázky sa pokúsia nájsť odpoveď. No a večer môžete zakončiť v amazonskom pralese. Respektíve – pozrieť si film Story of Ani Nii Shobo (začiatok o 18.00) o medicíne z amazonského pralesa a kultúrnom dedičstve Indiánov z kmeňa Shipibo. Režisérom tohto filmu je gitarista skupiny Para Matej Kubičár. Od 19.05 sa ho v diskusii môžete pýtať, ako sa k nakrúcaniu tejto snímky dostal.

Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození. Za organizačný tím Eva Sládková

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?