Ako sa žije v „poslednej diktatúre Európy“?

Autor: Jeden svet | 8.12.2012 o 8:56 | Karma článku: 2,80 | Prečítané:  894x

Sobota na festivale Jeden svet ponúka pohľad na punkovú scénu v Afrike, stretnutie s umelcami z „poslednej európskej diktatúry“, spomienku na Václava Havla, ale aj zaujímavý workshop.

V Juhoafrickej republike bola podľa dokumentu Punk in Afrika punková hudba prvá, ktorá prinútila mládež zmeniť myslenie. Muzikanti im svojimi piesňami vysielali posolstvá o nezmyselnosti rasových predsudkov. Spievali o tom, že vojna pre farbu pleti je nezmyslom. Snímka podrobne mapuje punkrockovú scénu vo viacerých afrických krajinách od 70. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Pozrieť si ju môžete v kine Lumiére o 16.30. Potom si nenechajte ujsť diskusiu s režisérom filmu Keithom Jonesom (začiatok o 18.00). Zvonky sťastia znejú aj v sociálne vylúčených komunitách, i keď majú smutno – smiešnu podobu. Najnovší dokument Mareka Šulíka premietneme o 20.50.

Z ponuky kina Mladosť chceme upozorniť na film Pupok neba, ktorý hovorí o tom, ako sa dnes darí poézii v „poslednej európskej diktatúre“ – v Bielorusku. Začína sa o 18.30 a po ňom sa na život umelcov v tejto krajine môžete spýtať priamo jedného z nich. Pozvanie do diskusie s názvom Poézia verzus realita v Bielorusku prijal bieloruský básnik Vital Ryžkov, ale aj režisér filmu Radim Procházka a jeho producent Petr Minařík.

kinosále SNG bude rezonovať ekotéma. O 20.30 premietneme film Rádioaktivisti: Japonsko po Fukušime. Katastrofa vo fukušimskej elektrárni vyvolala v Japonsku obrovskú vlnu protestov proti atómovej energetike. Zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí. Snímka ukazuje, že ich hlas v krajine stále silnie.

Ak sa chcete naučiť rôzne nuansy toho, ako vyjadrovať svoj názor a protestovať prostredníctvom umenia, príďte do KC Dunaj. Od 15.00 tam bude workshop ARTivizmus. Stretnete inšpiratívnych ľudí, ktorí sa kreatívnymi umeleckými formami snažia o skvalitnenie a skrášlenie verejného priestoru. Tomáš Lukačka z Euforion porozpráva prečo a ako robili bratislavský Street Art Festival, výtvarník Pavol Truben predstaví svoje angažované diela, Marek Schweigert povie o projekte UrbanE.T a Miška Kučová ukáže ako s Hlupaňami na bráne skrášlili podchod na Patrónke. Večer v KC Dunaj bude patriť spomienke na Václava Havla. Najskôr si môžete pozrieť film Občan Havel přikuluje (začiatok o 18.45) a potom naňho budú spomínať jeho priatelia a spolupracovníci: herec Milan Lasica, politológ Miroslav Kusý, literárny vedec Peter Zajac a sociológ Martin Bútora.

Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození. Za organizačný tím Eva Sládková

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?