Zakázané hlasy diktátorské režimy neumlčia

Autor: Jeden svet | 6.12.2012 o 6:06 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  387x

Irán, Kuba, Čína – krajiny, kde vám už len za vyslovenie názoru hrozí väzenie, ba dokonca smrť. Napriek tomu tam žijú ľudia, ktorí sa nechcú nechať zastrašiť. Svetoznáme blogerky Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi a ich Zakázané hlasy sa dostávajú k stále širšiemu okruhu poslucháčov a čitateľov. V diktátorských režimoch ich blogy otriasajú základmi štátneho monopolu na informácie, no zároveň vystavujú ich autorky veľkému riziku. Pozrite si film o nich vo Veľkej sále kina Lumiére, ktorý sa začne o 18.30.

Slovenskí dokumentaristi robia slovenskej kinematografii dobré meno aj vo svete. Dnes si v Malej sále kina Lumiére môžete pozrieť dva dokumenty so spoločenským a sociálnym rozmerom a s tromi vynikajúcimi filmármi sa aj osobne stretnúť. O 17.40 sa začne snímka Až do mesta Aš – príbeh rómskeho dievčaťa, ktoré sa vyberie hľadať šťastie do ďalekého českého mesta. Namiesto neho tam však nájde iba beznádej a začne predávať svoje telo. Autorka sníky Iveta Grófová, ale aj režiséri Marek ŠulíkAdam Hanuljak budú hosťami diskusie s názvom Hraný dokument?, ktorá sa začne hneď po filme o 19.00. Potom si so začiatkom o 20.15 môžete pozrieť Hanuljakov film O mladých rodičoch.

          V Kine Mladosť sa dnes dozviete podrobnosti o živote v Barme – donedávna azda najizolovanejšej krajine na Zemi. Snímku Barma: Pohľad za oponu premietame o 18.15. Potom je pripravená diskusia s dvoma barmskými aktivistami Juliou Marip a Zawom Banom a slovenskou novinárkou Janou Čavojskou. Je Barma skutočne na ceste k demokracii? Opozičná líderka Aun Schan Su Ťij sa po 20 rokoch domáceho síce väzenia dostala do parlamentu, no je to výsledok naozajstných zmien v krajine alebo ide najmä o medzinárodné ekonomické záujmy režimu? Problémy v oblasti ľudských práv a postavenie menšín totiž v Barme stále pretrvávajú.

          V kinosále SNG si pozrite Film ako Brno (začiatok o 21.00). Žijeme v čudnej dobe, keď nás televízny reportér v tomto dokumente presviedča, že „bez konfliktu nevznikne reportáž“. Jednoducho, ak počas stretu pochodujúcich neonacistov a občanov, ktorí sa rozhodli ich pochod nenásilne blokovať, nevznikne bitka, ani nemá zmysel o takejto nudnej akcii informovať divákov. Snímka poskytuje pestrú mozaiku názorov a vyjadrení a odhaľuje, že – našťastie – občiansky aktivizmus nespí a stále je mnoho ľudí, ktorí sa vedia postaviť proti týmto tendenciám. Ostáva však trpká pachuť a otázka: ako je možné, že extrémisti stále dostávajú mediálny priestor?

         V KC Dunaj si dnes pozrite film Happy (začiatok o 16.30), ktorý sa zamýšľa nad šťastím. Čo nám najčastejšie vyvolá túto pozitívnu emóciu? Peniaze? Deti a rodina? Práca? Hľadajte odpovede a potom sa možno spýtajte Tibeťanov, ako to vidia oni. Jampa Tashi a Sonam Wangda sú tibetskí azylanti, s ktorými máte jedinečnú príležitosť stretnúť sa na festivale Jeden svet práve dnes. O 17.45 sa totiž začne ich Rozprávanie o Tibete.

Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození. Za organizačný tím Eva Sládková

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?