Rôzne podoby totality

Autor: Jeden svet | 2.12.2012 o 10:32 | Karma článku: 2,91 | Prečítané:  297x

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa začne už v pondelok 03.decembra a prinesie 70 prevažne zahraničných dokumentov. Slávnostné otvorenie bude o 19.00, no premietame už od 16.30. V pondelkovom programe je hneď niekoľko filmov, ktoré reflektujú aktuálne dianie vo svete, ale tiež pripomenú obdobie totality, v ktorej Slovensko žilo len nedávno.

Zabudnuté príbehy – to je názov celej jednej filmovej sekcie, ale aj súťaže, ktorú organizátor festivalu Jeden svet – OZ Človek v ohrození vyhodnotí v prvý deň festivalu. Slovensko sa už dvadsať rokov snaží budovať štandardnú demokratickú spoločnosť. To sa však dá len vtedy, ak sa poctivo postavíme k minulosti a vyrovnáme sa s tým, čo tu bolo. Zatiaľ sa to veľmi nedarí. Stále je množstvo osudov, tragédií a činov, na ktoré by sme radšej zabudli. Viacerí dokumentaristi, ktorých filmy uvedieme na festivale Jeden svet, sa ale nechcú zmieriť so „selektívnou“ pamäťou národa. Aj preto neúnavne mapujú výpovede svedkov. Napríklad tých, čo si pamätajú, ako komunisti v „Akcii K“ zničili kláštory a ukradli rehoľníkom ich majetky. Hovorí o tom film Tiene barbarskej noci, ktorý si záujemcovia môžu pozrieť v pondelok v kine Lumiére so začiatkom o 17.45. Potom je pripravená diskusia s bývalým disidentom, osobnosťou Novembra 89 Františkom Mikloškom a historikom Ústavu pamäti národa Pavlom Jakubčinom. Téma - prenasledovanie cirkví počas totality.

Podujatie sa začne o 18.30.

    Slávnostné otvorenie festivalu bude vo Veľkej sále kina Lumiére a začne sa o 19.00. Program odmoderuje spisovateľ Michal Hvorecký a organizátori na ňom vyhodnotia súťaž pre študentov stredných škôl s názvom Zabudnuté príbehy, ktorú OZ Človek v ohrození organizovalo v spolupráci s ÚPN. Úlohou študentských tímov bolo vyhľadať vo svojom okolí pamätníkov, ktorí boli v čase totality vystavení perzekúciam zo strany štátu a spracovať ich príbeh do písanej alebo audiovizuálnej podoby. Najlepšie práce budú ocenené na slávnostnom otvorení festivalu. Otváracím filmom festivalu je snímka Späť na Tahrír, ktorá reflektuje vývoj v Egypte viac ako jeden a pol roka od začiatku "arabských revolúcií". Ponúka príbehy účastníkov zlomových udalostí, ktorí vykresľujú zložitý a neveselý obrázok porevolučného Egypta. Revolúcia nezvrhla represívny systém zakorenený v štátnych orgánoch a v medziľudských vzťahoch, naopak, ponúkla príčinu k prehĺbeniu policajnej tyranie. Obyvatelia sa však napriek tomu nevzdávajú nádeje na lepší slobodný život.

  Návštevníkov až do nedele 09.12. čaká množstvo filmov o nedemokratických režimoch (v Bielorusku, Rusku, Barme, na Kube a v mnohých ďalších krajinách), o angažovanom umení, ekologických témach, či o boji s predsudkami. K tomu diskusie so zahraničnými hosťami, slovenskými tvorcami, osobnosťami spoločenského života, umelcami. Nebudú chýbať koncerty, výstavy, workshopy. Veríme, že to budú inšpiratívne zážitky.

Za organizačný tím Eva Sládková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?