Čo Róm to príživník?

Autor: Jeden svet | 28.11.2012 o 15:41 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  954x

Narodiť sa do osady – to je samo o sebe handikapom, ktorý určuje oveľa ťažší štart do života. Napriek tomu, že Slovensko patrí k najbohatším krajinám sveta združeným v OECD, je až neuveriteľné, v akých podmienkach žijú deti a ich rodičia vo vylúčených rómskych komunitách.

Majú vôbec šancu zobrať život do vlastných rúk? A koho je to vina, že situácia zašla až takto ďaleko? Navyše – všadeprítomný otvorený alebo skrytý rasizmus majoritného obyvateľstva v poslednom období narastá a nezdá sa, že sa niečo v tomto smere môže pohnúť k lepšiemu. Na festivale Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave) prinesieme filmy aj diskusie, ktoré reflektujú túto problematiku. Veríme, že vás presvedčia o tom, že premisa čo Róm to príživník v žiadnom prípade neplatí. Vynikajúcich slovenských dokumentaristov zaujímajú spoločenské a sociálne problémy, ktoré traumatizujú Slovensko a tak je  aktuálne v spoločnosti rezonujúca téma spolužitia majority s marginalizovanými rómskymi komunitami zastúpená hneď v troch výnimočných snímkach zo sekcie Slovenský dokumentárny film. Cigáni idú do volieb – to je názov nového dokumentu Jara Vojteka. Jednou z hlavných postáv je Róm Vlado Sendrei – aktivista a hudobník s pohnutým osudom. Pred tromi rokmi sa rozhodol kandidovať do VÚC v Banskobystrickom kraji – bez televíznej kampane, bez bilboardov...Myslíte, že sa stal poslancom? Až do mesta Aš je sociálny príbeh dievčaťa z rómskej osady, ktorá sa aj pokúša žiť konvenčne, ale napokon predsa skončí predávaním svojho tela. Zvonky šťastia sú zas tragikomickým príbehom z rómskej osady, ktorej dvaja obyvatelia – bratranec a sesternica – obdivujú Karla Gotta a Daru Rollins. K šťastiu im stačí málo – uznanie za ich interpretáciu známej piesne  tejto dvojice. Najlepšie od samotných hviezd.

Aj prvý rómsky poslanec v Národnej rade SR a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Polák vyrastal v rómskej osade. Sám najlepšie vie, že na to, aby niečo dosiahol musel vynaložiť oveľa viac úsilia ako jeho rovesníci. Peter Polák spolu s režisérom filmu Cigáni idú do volieb Jaro Vojtekom, jeho hlavným protagonistom Vladom Sendreiom a etnológom Tomášom Hrustičom budú účastníkmi diskusie s názvom Rómovia v politike. V stredu 5.decembra od 19.30 s nimi môžete debatovať o tom, či je väčšinová spoločnosť pripravená akceptovať rómskych politikov a prečo je také ťažké, aby sa Rómovia presadili.

Festival Jeden svet prinesie 70 výnimočných dokumentov prevažne zahraničných autorov o problémoch a živote v rozvojových krajinách, v štátoch s nedemokratickými režimami, ale aj snímky reflektujúce súčasné dianie v Európe a USA. Premietame plných 7 dní,  od pondelka 3.12 do nedele 9.12 v kine Lumiére, v kine Mladosť, v KC Dunaj a v kinosále SNG. Festival pre vás pripravuje OZ Človek v ohrození.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?