Čo Róm to príživník?

Autor: Jeden svet | 28.11.2012 o 15:41 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  954x

Narodiť sa do osady – to je samo o sebe handikapom, ktorý určuje oveľa ťažší štart do života. Napriek tomu, že Slovensko patrí k najbohatším krajinám sveta združeným v OECD, je až neuveriteľné, v akých podmienkach žijú deti a ich rodičia vo vylúčených rómskych komunitách.

Majú vôbec šancu zobrať život do vlastných rúk? A koho je to vina, že situácia zašla až takto ďaleko? Navyše – všadeprítomný otvorený alebo skrytý rasizmus majoritného obyvateľstva v poslednom období narastá a nezdá sa, že sa niečo v tomto smere môže pohnúť k lepšiemu. Na festivale Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave) prinesieme filmy aj diskusie, ktoré reflektujú túto problematiku. Veríme, že vás presvedčia o tom, že premisa čo Róm to príživník v žiadnom prípade neplatí. Vynikajúcich slovenských dokumentaristov zaujímajú spoločenské a sociálne problémy, ktoré traumatizujú Slovensko a tak je  aktuálne v spoločnosti rezonujúca téma spolužitia majority s marginalizovanými rómskymi komunitami zastúpená hneď v troch výnimočných snímkach zo sekcie Slovenský dokumentárny film. Cigáni idú do volieb – to je názov nového dokumentu Jara Vojteka. Jednou z hlavných postáv je Róm Vlado Sendrei – aktivista a hudobník s pohnutým osudom. Pred tromi rokmi sa rozhodol kandidovať do VÚC v Banskobystrickom kraji – bez televíznej kampane, bez bilboardov...Myslíte, že sa stal poslancom? Až do mesta Aš je sociálny príbeh dievčaťa z rómskej osady, ktorá sa aj pokúša žiť konvenčne, ale napokon predsa skončí predávaním svojho tela. Zvonky šťastia sú zas tragikomickým príbehom z rómskej osady, ktorej dvaja obyvatelia – bratranec a sesternica – obdivujú Karla Gotta a Daru Rollins. K šťastiu im stačí málo – uznanie za ich interpretáciu známej piesne  tejto dvojice. Najlepšie od samotných hviezd.

Aj prvý rómsky poslanec v Národnej rade SR a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Polák vyrastal v rómskej osade. Sám najlepšie vie, že na to, aby niečo dosiahol musel vynaložiť oveľa viac úsilia ako jeho rovesníci. Peter Polák spolu s režisérom filmu Cigáni idú do volieb Jaro Vojtekom, jeho hlavným protagonistom Vladom Sendreiom a etnológom Tomášom Hrustičom budú účastníkmi diskusie s názvom Rómovia v politike. V stredu 5.decembra od 19.30 s nimi môžete debatovať o tom, či je väčšinová spoločnosť pripravená akceptovať rómskych politikov a prečo je také ťažké, aby sa Rómovia presadili.

Festival Jeden svet prinesie 70 výnimočných dokumentov prevažne zahraničných autorov o problémoch a živote v rozvojových krajinách, v štátoch s nedemokratickými režimami, ale aj snímky reflektujúce súčasné dianie v Európe a USA. Premietame plných 7 dní,  od pondelka 3.12 do nedele 9.12 v kine Lumiére, v kine Mladosť, v KC Dunaj a v kinosále SNG. Festival pre vás pripravuje OZ Človek v ohrození.

Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?