Kto zabil Natašu?

Autor: Jeden svet | 22.11.2012 o 16:03 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  534x

Nataša Estemirová bola novinárka a ľudskoprávna aktivistka, priateľka Anny Politkovskej. Obe stihol podobný osud. Zavraždili ich v Rusku za to, že kritizovali pomery v Čečensku.

Nataša hľadala dôkazy o zločinoch páchaných brutálnym aparátom Ramzana Kadyrova, ktorého do prezidentského kresla dosadil Vladimír Putin. Kto zabil Natašu? To sa asi nikdy nedozvieme, pretože stopy vedú do Kremľa. Viac o nej, ale aj o živote v putinovskom Rusku sa dozviete s dokumentu, ktorý uvedieme na festivale Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave). A možno si pripomeniete, že kedysi aj na Slovensku vraždili oponentov režimu.

  Nielen v Rusku, ale aj v Bielorusku je porušovanie ľudských práv na dennom poriadku. Ľudia tam zažívajú podobnú alebo ešte horšiu neslobodu ako my pred vyše 20 rokmi. Svoje o tom vedia obyvatelia tejto „poslednej európskej diktatúry“. O živote v Lukašenkovom režime sa dozviete z viacerých dokumentov (Bieloruský sen, Posledný európsky diktátor), ale aj od vzácneho hosťa festivalu – básnika Vitala Ryžkova.

  Nesloboda, brutálne odstraňovanie oponentov, ale aj chudoba...To je ešte stále bežná realita aj v Barme, v Palestíne, v Číne,  v Afganistane, či na Kube a v ďalších krajinách. V tejto súvislosti možno spomenúť ďalších hostí, ktorí o tom vedia svoje a môžete ich na festivale Jeden svet stretnúť. Z Mozambiku príde Victoria Massingue, Mariana Tembe a Vasco Covane – protagonisti filmu Body and Soul. Diskutovať môžete aj s dvomi tibetskými azylantmi – Jampom Tashim a Sonamom Wangdom. Nemenej zaujímavé bude stretnutie s hosťami z Barmy – aktivistkami Juliou Tarip a Zawom Banom.

  Ešte pred rokom boli aj slovenské médiá plné „revolúcií“ v arabskom svete. Najmä v Egypte to v tom čase riadne vrelo. Dnes už však veľa o situácii v arabskom svete v našich novinách, či televíziách nenájdete. Ako sa darí obyvateľom týchto krajín  budovať novú demokratickú spoločnosť? Nie je to jednoduché a mnohí sú z vývoja situácie sklamaní. Hovorí o tom viacero filmov, ktoré uvidíte na 13. ročníku medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet (Späť na Tahrír – otvárací film 13.ročníka festivalu; Nedáme sa umlčať; Fallega 2011..). Snímky prinášajú autentické svedectvá účastníkov demonštrácií a ich pohľady na súčasný vývoj v krajinách. Frustráciu, ale aj odhodlanie občanov napriek komplikáciám budovať novú, slobodnú spoločnosť. Návštevníci festivalu však majú jedinečnú príležitosť dozvedieť sa o situácii v Tunisku, kde sa arabské revolúcie začali, priamo od dvoch mladých žien, ktoré tam žijú a snažia sa prispievať k pozitívnym zmenám. Privítame tuniskú aktivistku Ben Fredj Nozhu  a nezávislú tuniskú novinárku Mtiri Hajer .

 

  Festival Jeden svet vám prináša Občianske združenie Človek v ohrození, ktoré sa svojimi rôznorodými aktivitami, snaží prispievať k lepšiemu životu v rozvojových a nedemokratických krajinách.

 

  Za festivalový tím Eva Sládková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?