Na festivale Jeden svet film Z. Piussi Od Fica do Fica uvidíte

Autor: Jeden svet | 14.11.2012 o 16:49 | (upravené 14.11.2012 o 17:22) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  938x

Ako sme si dnes mohli prečítať, film Zuzany Piussi Od Fica do Fica odmietajú multikiná premietať. Či je dôvodom politika alebo nie, nechajme bokom.

Isté je, že dokumenty Zuzany Piussi reflektujú problémy, ktoré trápia našu spoločnosť a ako také majú miesto na festivale Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave). Film Od Fica do Fica si teda záujemcovia môžu pozrieť až dva krát. Snímka mapuje dvojročné obdobie od volieb v roku 2010, prekvapivé víťazstvo pravice a to ako naložila so svojim mandátom. Dostáva sa k obdobiu, keď na svetlo začali vychádzať závažné kauzy a nové predvolebné obdobie bolo poznamenané kauzou Gorila. Film je mozaikou rýchlo sa meniacich názorov politikov, káuz a pozadia politiky, ktorá vypovedá o dnešnom stave spoločnosti. Súčasťou festivalu Jeden svet sú každoročne aj zaujímavé diskusie na témy, ktoré rezonujú doma aj vo svete. Po filme Od Fica do Fica v spolupráci s Alianciou Fair play pripravujeme debatu na tému: Gorila rok po - výnimka alebo pravidlo? Zuzana Wienk sa bude svojich hostí, medzi ktorými nebude chýbať ani Tom Nicholson, pýtať: Kde stroskotáva vyšetrovanie veľkej korupcie? Prečo sú na Slovensku vinníci bez trestu?

Návštevníci festivalu Jeden svet si môžu pozrieť aj ďalšie dva dokumenty Zuzany Piussi. Krehká identita je provokatívna snímka, ktorá sa zamýšľa nad národnou identitou a ukazuje súčasných „pseudonárodných" buditeľov inak ako sme zvyknutí. Muži revolúcie sú zas obhliadnutím sa za udalosťami spred 23 rokov. Snímka je mozaikou subjektívnych pohľadov bývalých revolucionárov – priamych účastníkov a protagonistov Nežnej revolúcie. Zuzana Piussi aj k tejto téme pristupuje inak a pokúša sa demýtizovať udalosti Novembra 89.

Na medzinárodnom festivale Jeden svet nebudú chýbať ani snímky ďalších významných slovenských dokumentaristov, no väčšina zo 70 filmov, ktoré premietneme je zahraničnej proveniencie. Ich témy reflektujú aktuálne dianie vo svete. Hovoria o vývoji v arabských krajinách (Tunisko, Egypt); o situácii v krajinách s nedemokratickými režimami (Kuba, Čína, Bielorusko, Bahrajn); o protestoch a ich „spúšťačoch“ v tradičných demokraciách v Európe a USA; o ženách a ich boji za dôstojné podmienky na život a ďalších rezonujúcich témach.

Festival pre vás pripravuje združenie Človek v ohrození. Nezabudnite – začíname o dva a pol týždňa. Premietame v kine Lumiére, v kine Mladosť, v KC Dunaj a v SNG. Za festivalový tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?