Cena za sex

Autor: Jeden svet | 13.11.2012 o 16:56 | Karma článku: 6,62 | Prečítané:  1759x

OSN, ale aj vlády jednotlivých krajín každoročne míňajú milióny dolárov na zastavenie obchodovania s bielym mäsom. Nedarí sa to. Koleso obrovského biznisu nútenej prostitúcie sa točí ďalej.

Na festivale Jeden svet (od 3. do 9. decembra) uvedieme výnimočný dokument Mimi Chakarovej s názvom Cena za sex, ktorý okrem iného získal aj cenu na filmovom festivale Human Rights Watch v New Yorku. Nakrúcala ho 9 rokov. Svojou naozaj poctivou dokumentárnou prácou hľadala odpoveď na otázku, prečo tento druh „podnikania“ stále prekvitá. Dokonca sa  so skrytou kamerou prezlečená za prostitútku vybrala aj do uzavretého prostredia tureckých nočných klubov. Podľa štatistík OSN sa do sexuálneho otroctva dostane ročne až 1,5 milióna žien.

Problémom žien vo svete sme venovali celú jednu filmovú sekciu s názvom „Ženy v prvej línii“. Ženy takmer na celom svete totiž musia stále bojovať o svoje práva viac ako muži. Niekde je to dokonca životu nebezpečné. Napríklad v Afganistane, kde im len za to, že chcú športovať, stále hrozí ostrakizácia a dokonca zmrzačenie. Pozrite si film „Dievčatá v ringu“. Odvážne ženy sú aj na Kube, v Číne, v Iráne... Ich hlasy sú potlačované, zakázané a cenzurované. Svetoznáme blogerky Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi sa diktátorských režimov vo svojich krajinách neboja. Hovorí o tom film „Zakázané hlasy“.

Aj tento rok môžete na medzinárodnom festival dokumentárnych filmov Jeden svet stretnúť a pozhovárať sa so zaujímavými zahraničnými hosťami. Mnohí sú z krajín, kde sa žije  oveľa ťažšie ako na Slovensku – z Barmy, Mozambiku, Tibetu, alebo z Tuniska. Nebudú medzi nimi chýbať ani výnimočné ženy. Príde napríklad barmská aktivistka Julia Tarip, ktorá od roku 2003 pôsobí v Kačínskej ženskej asociácii  ako koordinátorka programu proti obchodovaniu s ľuďmi a vedie advokačné kampane za práva žien a detí.  Z Tuniska prídu na Slovensko až dve mladé ženy. Obe sa občiansky angažujú v krajine, ktorá pred dvoma rokmi  odštartovala proces „arabských revolúcií“. Ponúknu svoj pohľad na to, čo sa tam v súčasnosti deje.  Ben Fredj Nozha je aktivistkou a členkou Tuniskej siete pre tranzičnú spravodlivosť a Medzinárodnej asociácie na podporu politických väzňov. A Mtiri Hajer pracuje ako nezávislá novinárka v Tunisku. Zaujíma sa o témy dodržiavania ľudských práv.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?