Ďakujme za November 89!

Autor: Jeden svet | 5.11.2012 o 11:35 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  780x

Už o pár dní si pripomenieme 23. výročie „nežnej revolúcie“ a opäť to bude príležitosť na vášnivé diskusie. Napriek všetkému, je to jedna z najvýznamnejších udalostí slovenských moderných dejín. Vďaka nej dnes žijeme – aj keď nie v ideálnej – ale aspoň demokratickej spoločnosti, v ktorej sa nemusíme báť vysloviť svoj názor a snažiť sa zmeniť to, čo sa nám nepáči.

Slovensko sa už dvadsať rokov snaží budovať štandardnú demokratickú spoločnosť. To sa však dá len vtedy, ak sa poctivo postavíme k minulosti a vyrovnáme sa s tým, čo tu bolo. Zatiaľ sa to veľmi nedarí. Stále je množstvo osudov, tragédií a činov, na ktoré by sme radšej zabudli. Nezabúdajú však viacerí slovenskí dokumentaristi a ani organizátori festivalu Jeden svet, ktorý bude od 3. do 9. decembra v Bratislave. Tento rok sme jednu celú filmovú sekciu s názvom Zabudnuté príbehy vyhradili pre filmy, ktoré pripomínajú, aký strašný bol 40 ročný komunistický režim na Slovensku.  Sme totiž presvedčení, že vyrovnanie sa s minulosťou je mimoriadne dôležité. Zabúdať nesmieme na Tiene barbarskej noci, počas ktorej komunisti zničili kláštory a ukradli rehoľníkom ich majetky. Ani na strašné  politické procesy. 22 hláv je snímka o jednom z nich, ktorý mal byť naveky utajený.  Je to príbeh mladých ľudí, ktorí za svoju odvahu postaviť sa proti praktikám Štátnej bezpečnosti zaplatili životom. O neľudských podmienkach v gulagoch hovorí film Mŕtva trať, Tóny v tichu sú zas dokument o umelcovi, ktorý za svoje názory trpel vo väzeniach a Zvláštna akcia o dramatickom zápase katolíckej cirkvi o slobodu a nezávislosť z otroctva režimu.

Festival Jeden svet však ponúka najmä dokumenty zahraničnej proveniencie.  Prostredníctvom nich sa dozviete o živote v krajinách, kde mali menej šťastia ako my. O nedemokratických praktikách v Barme, na Kube, v Bielorusku, či v arabskom svete. Všade tam ľudia žijú v oveľa horších podmienkach ako na Slovensku, no nevzdávajú sa. A nezabudnite – ešte pred decembrom si môžete urobiť svoje vlastné premietanie dokumentov aj o tom, ako sa mohla skončiť naša revolúcia, ak by nebola také „nežná“. Premietaj aj ty – to je novinka 13.ročníka festivalu Jeden svet, v rámci ktorej si môžete zadarmo vybrať z ponuky 6 filmov a zorganizovať napríklad verejnú projekciu. Všetky podrobnosti nájdete na webe festivalu Jeden svet. Nezabudnite – začiatok sa blíži. Už o necelý mesiac premietame v kine Lumiére, v kine Mladosť, v kinosále SNG a v KC Dunaj v Bratislave. Festival pre vás pripravuje občianske združenie Človek v ohrození.

Za organizačný tím Eva Sládková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?