Ďakujme za November 89!

Autor: Jeden svet | 5.11.2012 o 11:35 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  780x

Už o pár dní si pripomenieme 23. výročie „nežnej revolúcie“ a opäť to bude príležitosť na vášnivé diskusie. Napriek všetkému, je to jedna z najvýznamnejších udalostí slovenských moderných dejín. Vďaka nej dnes žijeme – aj keď nie v ideálnej – ale aspoň demokratickej spoločnosti, v ktorej sa nemusíme báť vysloviť svoj názor a snažiť sa zmeniť to, čo sa nám nepáči.

Slovensko sa už dvadsať rokov snaží budovať štandardnú demokratickú spoločnosť. To sa však dá len vtedy, ak sa poctivo postavíme k minulosti a vyrovnáme sa s tým, čo tu bolo. Zatiaľ sa to veľmi nedarí. Stále je množstvo osudov, tragédií a činov, na ktoré by sme radšej zabudli. Nezabúdajú však viacerí slovenskí dokumentaristi a ani organizátori festivalu Jeden svet, ktorý bude od 3. do 9. decembra v Bratislave. Tento rok sme jednu celú filmovú sekciu s názvom Zabudnuté príbehy vyhradili pre filmy, ktoré pripomínajú, aký strašný bol 40 ročný komunistický režim na Slovensku.  Sme totiž presvedčení, že vyrovnanie sa s minulosťou je mimoriadne dôležité. Zabúdať nesmieme na Tiene barbarskej noci, počas ktorej komunisti zničili kláštory a ukradli rehoľníkom ich majetky. Ani na strašné  politické procesy. 22 hláv je snímka o jednom z nich, ktorý mal byť naveky utajený.  Je to príbeh mladých ľudí, ktorí za svoju odvahu postaviť sa proti praktikám Štátnej bezpečnosti zaplatili životom. O neľudských podmienkach v gulagoch hovorí film Mŕtva trať, Tóny v tichu sú zas dokument o umelcovi, ktorý za svoje názory trpel vo väzeniach a Zvláštna akcia o dramatickom zápase katolíckej cirkvi o slobodu a nezávislosť z otroctva režimu.

Festival Jeden svet však ponúka najmä dokumenty zahraničnej proveniencie.  Prostredníctvom nich sa dozviete o živote v krajinách, kde mali menej šťastia ako my. O nedemokratických praktikách v Barme, na Kube, v Bielorusku, či v arabskom svete. Všade tam ľudia žijú v oveľa horších podmienkach ako na Slovensku, no nevzdávajú sa. A nezabudnite – ešte pred decembrom si môžete urobiť svoje vlastné premietanie dokumentov aj o tom, ako sa mohla skončiť naša revolúcia, ak by nebola také „nežná“. Premietaj aj ty – to je novinka 13.ročníka festivalu Jeden svet, v rámci ktorej si môžete zadarmo vybrať z ponuky 6 filmov a zorganizovať napríklad verejnú projekciu. Všetky podrobnosti nájdete na webe festivalu Jeden svet. Nezabudnite – začiatok sa blíži. Už o necelý mesiac premietame v kine Lumiére, v kine Mladosť, v kinosále SNG a v KC Dunaj v Bratislave. Festival pre vás pripravuje občianske združenie Človek v ohrození.

Za organizačný tím Eva Sládková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?