Spravte si svoj vlastný malý Festival Jeden svet

Autor: Jeden svet | 31.10.2012 o 7:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  131x

Ako ste už zvyknutí, medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, prináša filmy, ktoré inokedy nemáte veľa možností na Slovensku vidieť. Dozvedáte sa z nich o živote v krajinách tretieho sveta, v štátoch s nedemokratickými režimami, o pocitoch a  osudoch ľudí , ktorí tam žijú. 13.ročník festivalu bude od 3. do 9. decembra v Bratislave, no vy si svoj vlastný – malý festival – môžete spraviť už teraz. Stačí, ak si zadarmo objednáte filmy a pozriete si ich  doma, v škole, s kolegami z práce alebo zorganizujete  verejnú projekciu pre širšie publikum vo vašom meste. Občianske združenie Človek v ohrození, ktoré je organizátorom festivalu Jeden svet, totiž toho roku pripravilo novinku – projekt s názvom Premietaj aj ty.

Viete ako sa žije vašim rovesníkom v Bielorusku? V krajine, ktorá je nazývaná aj „poslednou európskou diktatúrou“? Lukašenkov režim je strašný a ničí všetkých svojich oponentov. V niektorých prípadoch doslova – jednoducho zmiznú z povrchu zemského. Jedným z filmov v ponuke je Bieloruský sen - príbeh mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu života prežil v diktatúre.

Irán je krajinou zmarených nádejí. O svoju „arabskú revolúciu“ sa tam obyvatelia pokúsili ešte pred revolučným pohybom v arabskom svete – v roku 2009. Vlnu protestov proti Ahmadinedžádovi však režim tvrdo a krvavo potlačil. Dnes je krajina väzením pre svojich obyvateľov. Väznica Irán je mimoriadne kvalitný film nielen obsahom, ale aj formou, ktorý o tom všetkom hovorí.

Aký mobilný telefón vlastníte? Možno taký, ktorý obsahuje vzácne minerály postriekané krvou obetí vojny v Demokratickej republike Kongo. Bez vzácnych minerálov, ktorých drvivá väčšina pochádza z ilegálnych baní v tejto zemi, by sa totiž váš mobil nezaobišiel. A tak možno nepriamo podporujete najväčší vojnový konflikt od druhej svetovej vojny. Pozrite si snímku Krv v mobile.

V Rusku si za nahlásenie korupcie môžete vyslúžiť väzenie (Spravodlivosť pre Sergeja). Na Kube zas mladí ľudia stále nestrácajú nádej, že ich „ostrov slobody“ raz bude skutočne slobodný (Vnuci a vnučky kubánskej revolúcie) . Alebo sa chcete pobaviť a zároveň inšpirovať neuveriteľne aktívnymi seniormi (Na stupňoch víťazov)? Vyberte si a premietajte. Podrobnosti o projekte nájdete na webe festivalu Jeden svet alebo píšte na adresu: durovkova@clovekvohrozeni.sk.

Za organizačný tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?