Punk je politický postoj

Autor: Jeden svet | 25.10.2012 o 16:14 | Karma článku: 6,69 | Prečítané:  287x

Hudba je – najmä v nedemokratických režimoch – viac ako len melódia pri ktorej relaxujeme,  prípadne si na ňu zatancujeme na diskotéke. Pamätáme si to aj z našich socialistických čias. Najmä punková scéna bola neodmysliteľnou súčasťou disidentského hnutia v Československu. A aj vďaka hudobníkom (vtedy označovaných za chuligánov), ktorých postoj bol nekompromisný a hrozili im zaň rôzne postihy, máme dnes to šťastie, že žijeme v demokracii. V spoločnosti, ktorá síce nie je ideálna, ale aspoň nik z nás nemusí riešiť to, že mu za názor hrozí väzenie, či dokonca mučenie.

Punková hudba zohrávala a dodnes zohráva významnú úlohu v boji za lepšiu spoločnosť aj v Afrike. Hudba rovná sa revolúcia! Punk je politický postoj! Hovoria protagonisti filmu Punk in Afrika, ktorý uvedieme v rámci sekcie ARTivizmus na tohtoročnom medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave). Ako dodávajú, punk bol prvý v Juhoafrickej republike, ktorý prinútil mladých ľudí zmeniť myslenie a pohľad na niektoré veci. Slová tamojších punkových piesní sú plné tolerancie a posolstiev. Bieli, čierni, žltí – v jednote je cesta k víťazstvu! Zabudni na vojnu pre farbu pleti! Aj o tom spievali „drsní“ punkoví hudobníci. Punkrocková hudba sa v Južnej Afrike dodnes vyvíja na pozadí búrlivých spoločenských zmien. Film vám ponúkne podrobné mapovanie vývoja tejto scény od druhej polovice 70. rokov až po súčasnosť. Ukazuje, ako prekvapivo bohatý bol a stále je tamojší undergroundový život.

V rámci sekcie ARTivizmus uvedieme aj ďalšie zaujímavé dokumenty o tom, ako sa prostredníctvom umenia dá veľa zmeniť, alebo aspoň protestovať proti existujúcim pomerom. Banksy – Exit through the Gift Shop je napríklad film o legendárnom britskom streetartistovi, ktorý napriek nominácii filmu na Oscara stále neodhalil svoju identitu. Kašle na honor, ide mu o vec. Na angažované divadelné umenie počas našej socialistickej éry si zaspomíname prostredníctvom snímky Občan Havel prikuluje a do Estónska nás zas zavedie film Nový svet, v ktorom sa aktivisti snažia o skultúrnenie verejného priestoru.

Nebude chýbať ani workshop o streetarte, zaujímaví hostia zo zahraničia – predovšetkým z krajín, odkiaľ k nám často návštevy neprichádzajú, ale tiež množstvo diskusií. Jeden svet organizuje občianske združenie Človek v ohrození. S prípravou festivalu práve finišujeme a tešíme sa na vás.

Za organizačný tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?