Punk je politický postoj

Autor: Jeden svet | 25.10.2012 o 16:14 | Karma článku: 6,69 | Prečítané:  287x

Hudba je – najmä v nedemokratických režimoch – viac ako len melódia pri ktorej relaxujeme,  prípadne si na ňu zatancujeme na diskotéke. Pamätáme si to aj z našich socialistických čias. Najmä punková scéna bola neodmysliteľnou súčasťou disidentského hnutia v Československu. A aj vďaka hudobníkom (vtedy označovaných za chuligánov), ktorých postoj bol nekompromisný a hrozili im zaň rôzne postihy, máme dnes to šťastie, že žijeme v demokracii. V spoločnosti, ktorá síce nie je ideálna, ale aspoň nik z nás nemusí riešiť to, že mu za názor hrozí väzenie, či dokonca mučenie.

Punková hudba zohrávala a dodnes zohráva významnú úlohu v boji za lepšiu spoločnosť aj v Afrike. Hudba rovná sa revolúcia! Punk je politický postoj! Hovoria protagonisti filmu Punk in Afrika, ktorý uvedieme v rámci sekcie ARTivizmus na tohtoročnom medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave). Ako dodávajú, punk bol prvý v Juhoafrickej republike, ktorý prinútil mladých ľudí zmeniť myslenie a pohľad na niektoré veci. Slová tamojších punkových piesní sú plné tolerancie a posolstiev. Bieli, čierni, žltí – v jednote je cesta k víťazstvu! Zabudni na vojnu pre farbu pleti! Aj o tom spievali „drsní“ punkoví hudobníci. Punkrocková hudba sa v Južnej Afrike dodnes vyvíja na pozadí búrlivých spoločenských zmien. Film vám ponúkne podrobné mapovanie vývoja tejto scény od druhej polovice 70. rokov až po súčasnosť. Ukazuje, ako prekvapivo bohatý bol a stále je tamojší undergroundový život.

V rámci sekcie ARTivizmus uvedieme aj ďalšie zaujímavé dokumenty o tom, ako sa prostredníctvom umenia dá veľa zmeniť, alebo aspoň protestovať proti existujúcim pomerom. Banksy – Exit through the Gift Shop je napríklad film o legendárnom britskom streetartistovi, ktorý napriek nominácii filmu na Oscara stále neodhalil svoju identitu. Kašle na honor, ide mu o vec. Na angažované divadelné umenie počas našej socialistickej éry si zaspomíname prostredníctvom snímky Občan Havel prikuluje a do Estónska nás zas zavedie film Nový svet, v ktorom sa aktivisti snažia o skultúrnenie verejného priestoru.

Nebude chýbať ani workshop o streetarte, zaujímaví hostia zo zahraničia – predovšetkým z krajín, odkiaľ k nám často návštevy neprichádzajú, ale tiež množstvo diskusií. Jeden svet organizuje občianske združenie Človek v ohrození. S prípravou festivalu práve finišujeme a tešíme sa na vás.

Za organizačný tím Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?