Vitajte na slobode

Autor: Jeden svet | 23.10.2012 o 10:55 | (upravené 23.10.2012 o 11:42) Karma článku: 2,84 | Prečítané:  227x

O revolučnom pohybe v arabskom svete známom ako Arabská jar sme ešte nedávno počúvali zo všetkých strán. Dnes už záujem slovenských médií o to, čo sa deje v krajinách ako Tunisko, či Egypt vychladol. Revolučné nadšenie tam totiž opadlo a vystriedala ho realita. A tá je asi pre novinárov nudná. Nie však pre obyvateľov Tuniska, Egypta, či ostatných krajín arabského sveta, ktorí začali budovať novú spoločnosť a zisťujú, že to vôbec  nie je jednoduché. Aj o tom sú filmy, ktoré uvidíte na festivale Jeden svet od 3. do 9. decembra v Bratislave.

Mnohí aktívni občania v arabských krajinách cítia frustráciu, pretože – korupcia je všade (aké podobné s tým, čo zažívame u nás, všakže?). Žiada sa dodať – tak ako to zaznie v otváracom filme festivalu s názvom Späť na Tahrír – welcome to freedom, revolúcia pokračuje.! Našťastie aj v arabských krajinách žije dostatok aktivistov, ktorí sa napriek tomu nevzdávajú. Nedáme sa umlčať! – je ich heslo, ale aj názov festivalovej sekcie, v rámci ktorej si môžete pozrieť i ďalšie zaujímavé dokumenty (Nedáme sa umlčať, Fallega 2011, Bahrajnský výkrik do tmy).

Do tejto sekcie sme však zaradili aj filmy o protestoch v západnom svete. USA aj Európska únia sa totiž boria s mnohými problémami, ktoré nenechávajú občanov ľahostajnými. Naše protesty majú s arabskými revolúciami spoločné požiadavky na život v lepšej spoločnosti. Španielske hnutie Democracia Real YA! (Sutočná demokracia teraz!) chce zastaviť „korupciu, nezamestnanosť a nespravodlivý bankový systém“. Snímka Esej o revolúcii približuje demonštrácie v meste Cádiz. Rovnako ako v arabských krajinách, aj tu boli hnacím motorom protestov internetové sociálne siete, na ktorých sa demonštranti zvolávali.

Nebudú chýbať ani filmy o občianskom aktivizme v Česku a na Slovensku. Nespokojnosť so skorumpovanými politikmi, ekonomická a sociálna kríza, pocit, že tí, čo porušujú zákony majú stále navrch nad slušnými občanmi...Aj to podľa odborníkov prispieva k nárastu nacionalistických, ale i rasistických, nacistických a iných ešte strašnejších vášní. Žijeme v čudnej dobe, keď sa novinári z týchto trendov tešia. Keď nás televízny reportér – tak ako v dokumente Film ako Brno – presviedča, že „bez konfliktu nevznikne reportáž“. Jednoducho, ak neonacisti počas tradičného prvomájového pochodu nezbijú aspoň jedného Róma, ani nemá zmysel o takejto nudnej akcii informovať divákov. Snímka poskytuje pestrú mozaiku názorov a vyjadrení a odhaľuje, že – našťastie – občiansky aktivizmus nespí a stále je mnoho ľudí, ktorí sa vedia postaviť proti týmto tendenciám. Ostáva však trpká pachuť a otázka: ako je možné, že v demokratickej krajine je stále priveľa neonacistov a môžu svoje názory hlásať verejne?

Festival pre vás pripravuje občianske združenie Človek v ohrození. Nezabudnite, že termín sa blíži. Od 3. do 9.12 premietame v Kine Lumiére, v Kine Mladosť, v KC Dunaj a v kinosále SNG.

Za organizačný tím festivalu Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?