Vitajte na slobode

Autor: Jeden svet | 23.10.2012 o 10:55 | (upravené 23.10.2012 o 11:42) Karma článku: 2,84 | Prečítané:  228x

O revolučnom pohybe v arabskom svete známom ako Arabská jar sme ešte nedávno počúvali zo všetkých strán. Dnes už záujem slovenských médií o to, čo sa deje v krajinách ako Tunisko, či Egypt vychladol. Revolučné nadšenie tam totiž opadlo a vystriedala ho realita. A tá je asi pre novinárov nudná. Nie však pre obyvateľov Tuniska, Egypta, či ostatných krajín arabského sveta, ktorí začali budovať novú spoločnosť a zisťujú, že to vôbec  nie je jednoduché. Aj o tom sú filmy, ktoré uvidíte na festivale Jeden svet od 3. do 9. decembra v Bratislave.

Mnohí aktívni občania v arabských krajinách cítia frustráciu, pretože – korupcia je všade (aké podobné s tým, čo zažívame u nás, všakže?). Žiada sa dodať – tak ako to zaznie v otváracom filme festivalu s názvom Späť na Tahrír – welcome to freedom, revolúcia pokračuje.! Našťastie aj v arabských krajinách žije dostatok aktivistov, ktorí sa napriek tomu nevzdávajú. Nedáme sa umlčať! – je ich heslo, ale aj názov festivalovej sekcie, v rámci ktorej si môžete pozrieť i ďalšie zaujímavé dokumenty (Nedáme sa umlčať, Fallega 2011, Bahrajnský výkrik do tmy).

Do tejto sekcie sme však zaradili aj filmy o protestoch v západnom svete. USA aj Európska únia sa totiž boria s mnohými problémami, ktoré nenechávajú občanov ľahostajnými. Naše protesty majú s arabskými revolúciami spoločné požiadavky na život v lepšej spoločnosti. Španielske hnutie Democracia Real YA! (Sutočná demokracia teraz!) chce zastaviť „korupciu, nezamestnanosť a nespravodlivý bankový systém“. Snímka Esej o revolúcii približuje demonštrácie v meste Cádiz. Rovnako ako v arabských krajinách, aj tu boli hnacím motorom protestov internetové sociálne siete, na ktorých sa demonštranti zvolávali.

Nebudú chýbať ani filmy o občianskom aktivizme v Česku a na Slovensku. Nespokojnosť so skorumpovanými politikmi, ekonomická a sociálna kríza, pocit, že tí, čo porušujú zákony majú stále navrch nad slušnými občanmi...Aj to podľa odborníkov prispieva k nárastu nacionalistických, ale i rasistických, nacistických a iných ešte strašnejších vášní. Žijeme v čudnej dobe, keď sa novinári z týchto trendov tešia. Keď nás televízny reportér – tak ako v dokumente Film ako Brno – presviedča, že „bez konfliktu nevznikne reportáž“. Jednoducho, ak neonacisti počas tradičného prvomájového pochodu nezbijú aspoň jedného Róma, ani nemá zmysel o takejto nudnej akcii informovať divákov. Snímka poskytuje pestrú mozaiku názorov a vyjadrení a odhaľuje, že – našťastie – občiansky aktivizmus nespí a stále je mnoho ľudí, ktorí sa vedia postaviť proti týmto tendenciám. Ostáva však trpká pachuť a otázka: ako je možné, že v demokratickej krajine je stále priveľa neonacistov a môžu svoje názory hlásať verejne?

Festival pre vás pripravuje občianske združenie Človek v ohrození. Nezabudnite, že termín sa blíži. Od 3. do 9.12 premietame v Kine Lumiére, v Kine Mladosť, v KC Dunaj a v kinosále SNG.

Za organizačný tím festivalu Eva Sládková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?