Za homosexualitu väzenie

Autor: Jeden svet | 16.11.2011 o 13:53 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1289x

Slovenská spoločnosť sa síce postupne – aj keď veľmi pomaly – mení, no napriek tomu to homosexuálne orientovaní ľudia ani u nás nemajú vôbec jednoduché. Stále je to však lepšie, ako v Afrike, kde im za to, že ich príroda stvorila trochu iných ako väčšinu ostatnej spoločnosti, hrozí dokonca žalár. Aj o tom sa viac dozviete na festivale medzinárodných dokumentárnych filmov Jeden svet  (od 29.11. do 04.12. v Bratislave). Napríklad z filmu Kamerunský coming out, o ktorom publicistka Zuzana Mojžišová píše:

  „Kamerun – stredozápadná pobrežná africká krajina so zložitou politickou situáciou, upadajúcou ekonomikou i demokraciou. Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia tam vstúpil do platnosti zákon, podľa ktorého môžu byť homosexuálne orientovaní ľudia odsúdení od niekoľkých mesiacov až po päť rokov. Vo väzení ich čaká, okrem iného, hrozba, že budú tajne nadrogovaní a vzápätí znásilnení. Sú medzi nimi aj celkom mladí ľudia, takmer deti. Celú situáciu ešte zhoršil v roku 2006 bulvárny škandál, ktorý päťdesiatich politických papalášov označil za gejov. Kamerunská verejnosť homosexuálov prenasleduje, kmene či iné komunity (napríklad školy) a rodiny ich odvrhujú. Predstaviteľom moci aj väčšine spoločnosti je všetko jasné – tak to už s predstaviteľmi väčšinou, žiaľ, býva. Potom môžu jedni pritvrdiť trestný poriadok a druhí tvrdiť, že: „Podľa mňa by týchto homosexuálov mali verejne povesiť. Pretože prevádzajú satanské praktiky.  To nie je normálne ani z náboženského, ani z morálneho hľadiska“ alebo „Viem, že to prišlo zo Západu“.  Ale potom tiež môžu – či skôr musia – povstať bojovníci. V Kamerunskom coming oute sa tejto úlohy chopila energická právnička Alice N´kom, obhajkyňa väčšej skupiny mladých väznených gejov a neúnavná aktivistka: „Neprichádzalo do úvahy, aby som to nechala tak, takže som sa rozhodla, že budem ako právnička bojovať... Povedala som si, že ak to neurobím ja, neviem, kto iný by to spravil.“ A potom môže Lambert, jeden z jej klientov, povedať: „Verím v budúcnosť vďaka svojej advokátke, pretože veľmi bojuje za našu slobodu.“ Búranie sociálnych stereotypov býva behom na dlhú trať, zväčša maratónom. (....)Neviem, či majú Kamerunčania a Slováci toho veľa spoločného, ale v názore na homosexualitu sa dosť podobajú. Škoda.“

  O vnímaní homosexuálov na Slovensku  zas hovorí film Miluj blížneho svojho. Dokumentaristka Vladimíra Hradecká v ňom zachytáva reakcie ľudí na prvý aj druhý slovenský pochod za práva LGBT komunity. Zameriava sa na reakcie kresťanských združení (vrátane skupiny Medzipriestor, ktorá združuje homosexuálne orientovaných veriacich a ich blízkych), priestor dostal aj organizačný tím pochodu či Slovenská pospolitosť. 

  Súčasťou festivalu jeden svet sú vždy aj diskusie.  Aj vy môžete vyjadriť svoj názor na túto problematiku na debate s názvom: Sexuálna orientácia - vec verejná?

O tom, či prispejú akcie typu „gay parade“ k väčšej tolerancii a akceptácii sexuálnych menšín u väčšinovej verejnosti bude v nedeľu 04.12. diskutovať organizátorka pochodu Romana Schlessinger, aktivista Martin Macko - OZ Inakosť, režisérka filmu „Miluj blížneho svojho“ Vladimíra Hradecká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?