Za komunistov bolo lepšie?

Autor: Jeden svet | 10.11.2011 o 9:27 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1480x

O pár dní si pripomenieme November 89. Na cestu demokracie sa Slovensko  a s ním aj ďalšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu vybrali pred 22 rokmi. Ako sme tento prerod spoločnosti zvládli? A ako sme sa s našou minulosťou vyrovnali? Zdá sa, že nie veľmi dobre. Za zločiny komunizmu na Slovensku dosiaľ nebol nik potrestaný. Bývalých komunistov nájdeme takmer všade -  na dôležitých postoch v spoločnosti.

Ľudia majú krátku pamäť a stále mnohí tvrdia, že za komunistov bolo lepšie. Zabudli na politické procesy. Na nedostatok tovaru v obchodoch. Na strach prejaviť svoj názor. A na mnoho iných vecí. Aj o tom, ako postkomunistické krajiny zvládli alebo nezvládli 20 rokov slobody, budú filmy, ktoré môžete vidieť na festivale  medzinárodných dokumentov Jeden svet (od 29.11.do 04.12.). Vyhradili sme na ne celú jednu filmovú sekciu s názvom Naša r/evolúcia. Pozrieť si môžete napríklad film Ukrajinská Chelsea. Režisér snímky Jakob Preuss podnikol veľmi presnú sondu do mentality ľudí v ukrajinskom meste Donecl, ktorí s nostalgiou spomínajú na „staré dobré sovietske časy" a o smerovaní svojej krajiny podľa západného vzoru nechcú ani počuť. Spisovateľ Michal Hvorecký tento film už videl a dáva ho do pozornosti:

  „Nevyznám sa ktovieako vo futbale. Ale rád ten šport sporadicky pozerám v televízii, a výnimočne zájdem aj na štadión. Vždy ma poteší víťazstvo outsiderov, dokonca čoraz viac, hlavne odkedy sa futbal zmenil na miliardový biznis, kde sa presne vyčísľuje hodnota hráčov, trénerov, družstiev aj zápasov a kšeftuje sa s nimi ako s úvermi. Šachťor Donetsk je výnimočný tím, nečakaný víťaz Pohára UEFA a Ukrajinská Chelsea unikátny dokument o premene športového klubu, mesta, krajiny, ale najmä identity ľudí. V bývalom manšafte sovietskych baníkov dnes polovicu hráčov tvoria profíci z Brazílie a majiteľom už nie je štát, ale kontroverzný oligarcha. Kontrast astronomického bohatstva pochybných indivíduí a chudoby poctivých robotníkov bude našincovi dôverne známy. O prepojení športu s politikou a mafiou vieme takisto veľa. Len futbal nehráme taký dobrý. Treba vidieť!“

   V rámci sekcie Naša r/evolúcia uvedieme aj filmy: Jozef a jeho bratia - dokument venovaný presídleniu Rusínov z ČSR do Sovietskeho zväzu, vytvorený na základe výpovede výborného rozprávača Jozefa Bobalika. Na pozadí presídlenia sa z neho dozvedáme aj o jeho skúsenosti zo sovietskeho pracovného tábora za polárnym kruhom. Nový nacionalizmus v srdci Európy – film, ktorý cez hraničné situácie civilného či politického života ľudí na Slovensku približuje krehkú hranicu medzi patriotizmom a nacionalizmom na Slovensku. Evoluce 4 z revoluce - portréty 4 osobností „Nežnej revolúcie“, zachytené v priebehu 20 rokov. Jan Ruml, Michael Kocáb, Kryštof Rimský, Martin Mejstřík – a my všetci vyše dvadsať rokov po revolúcii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?