Ostrovčeky pozitívnej deviácie

Autor: Jeden svet | 7.11.2011 o 17:18 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1086x

Spomínate si na to, ako sme žili pred rokom 1989? Mnohí Slováci strednej a staršej generácie možno zažijú akési dé ja vú, ak si na  festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 29.11. do 04.12.) pozrú film SLobodné javisko.

Prostredníctvom ani nie pol hodinového dokumentu si pripomenú „ostrovčeky pozitívnej deviácie“, ktorých v našej krajine bolo vtedy len zopár.  V súčasnom Bielorusku zažívajú ľudia čosi podobné ako my pred štvrťstoročím. Napriek tomu, že  oficiálne je demokratickou krajinou, o slobodnom živote nemôže byť ani reči. Porušovanie základných ľudských práv je tam na dennom poriadku. Za kritiku, či vyjadrenie názoru na Lukašenkov režim, hrozí prenasledovanie a dokonca i smrť. Vedia to aj zakladatelia undergoundového divadelného súboru Slobodné javisko Nataša a Kolja, no napriek tomu sa nevzdávajú. Toto divadlo je akýmsi ostrovčekom pozitívnej deviácie v Bielorusku. A ako inak – práve preto je zakázané. Dovoľuje si totiž prostredníctvom svojich predstavení kritizovať režim. Jeho členovia sú sledovaní KGB, šikanovaní, nejeden z nich bol aj zatknutý. Pracovať v zakázanom divadle vôbec nie je jednoduché. Ak kritizujete režim, vystavujete nebezpečenstvu nielen seba, ale aj svoju rodinu. Ľahko prídete o prácu, ktorá vás živí, vystavujete sa bezdomovectvu a hladu.

  Na festivale Jeden svet môžete o situácii v Bielorusku aj diskutovať s človekom, ktorý o živote v tejto „poslednej európskej diktatúre“ vie svoje z prvej ruky. Jedným z našich hostí   bude  bieloruský aktivista a expert v oblasti médií a nových médií Alaksiej Lavonczyk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?