Ostrovčeky pozitívnej deviácie

Autor: Jeden svet | 7.11.2011 o 17:18 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1087x

Spomínate si na to, ako sme žili pred rokom 1989? Mnohí Slováci strednej a staršej generácie možno zažijú akési dé ja vú, ak si na  festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 29.11. do 04.12.) pozrú film SLobodné javisko.

Prostredníctvom ani nie pol hodinového dokumentu si pripomenú „ostrovčeky pozitívnej deviácie“, ktorých v našej krajine bolo vtedy len zopár.  V súčasnom Bielorusku zažívajú ľudia čosi podobné ako my pred štvrťstoročím. Napriek tomu, že  oficiálne je demokratickou krajinou, o slobodnom živote nemôže byť ani reči. Porušovanie základných ľudských práv je tam na dennom poriadku. Za kritiku, či vyjadrenie názoru na Lukašenkov režim, hrozí prenasledovanie a dokonca i smrť. Vedia to aj zakladatelia undergoundového divadelného súboru Slobodné javisko Nataša a Kolja, no napriek tomu sa nevzdávajú. Toto divadlo je akýmsi ostrovčekom pozitívnej deviácie v Bielorusku. A ako inak – práve preto je zakázané. Dovoľuje si totiž prostredníctvom svojich predstavení kritizovať režim. Jeho členovia sú sledovaní KGB, šikanovaní, nejeden z nich bol aj zatknutý. Pracovať v zakázanom divadle vôbec nie je jednoduché. Ak kritizujete režim, vystavujete nebezpečenstvu nielen seba, ale aj svoju rodinu. Ľahko prídete o prácu, ktorá vás živí, vystavujete sa bezdomovectvu a hladu.

  Na festivale Jeden svet môžete o situácii v Bielorusku aj diskutovať s človekom, ktorý o živote v tejto „poslednej európskej diktatúre“ vie svoje z prvej ruky. Jedným z našich hostí   bude  bieloruský aktivista a expert v oblasti médií a nových médií Alaksiej Lavonczyk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?