Otroctvo (ani to sexuálne) ešte nie je minulosťou

Autor: Jeden svet | 3.11.2011 o 15:15 | Karma článku: 6,99 | Prečítané:  1925x

  Detstvo je – alebo by aspoň malo byť – najkrajším a najnevinnejším obdobím života. Sú však krajiny, kde  deti nie sú nevinné ani šťastné. A nie vlastnou vinou. Z niektorých dokumentov, ktoré uvedieme na medzinárodnom festivale Jeden svet (od 29.11. do 04.12.) v Bratislave, vám asi bude nevoľno. V sekcii Máte právo vedieť premietneme aj film Addis a Daniel: ukradnuté detstvo. Uvidíte ako sa deti z etiópskeho vidieka stávajú ľahkou korisťou obchodníkov s ľuďmi.

V Etiópii už síce bolo otroctvo oficiálne zrušené (aj keď iba nedávno – v 30. rokoch minulého storočia), napriek tomu tam stále existuje. Extrémna chudoba a dopyt po lacnej pracovnej sile sú dôvodmi, prečo tam obchod s ľuďmi tak prekvitá. Priekupníci obchodujú predovšetkým so ženami a deťmi z chudobného vidieka. Predávajú ich na prácu do veľkomiest alebo do iných afrických, či blízkovýchodných krajín. Ich rodiny sú často v bezvýchodiskovej situácii a tak sa len ticho prizerajú na toto novodobé otroctvo.

  O nevinnom detstve nemôžu hovoriť ani deti v Afganistane. Tamojšie siroty sa zas často stávajú sexuálnymi otrokmi obchodníkov a veliteľov. Hovorí o tom film Afgánski tanečníci. Hovorí o zvláštnej tradícii, z ktorej sa v súčasnosti stáva zvrhlosť. Bačabazi je prastarý afgánsky zvyk, pri ktorom dospievajúci chlapci oblečení do dievčenských šiat tancujú pre potešenie pánskeho publika. Tradícia v posledných rokoch prekvitá vďaka bývalým armádnym veliteľom a vplyvným obchodníkom, ktorí si vytipovaných chlapcov s obľubou kupujú ako znak svojej prestíže. Siroty z ulice a deti z chudobných rodín sa potom stávajú ich sexuálnymi otrokmi a niekedy aj obeťami vrážd.

  Ani na Slovensku však nemajú všetky deti rovnaké možnosti prežiť šťastné detstvo. V sekcii Máte právo vedieť premietneme aj slovenský dokument Nech sa páči, poďte ďalej. Nahliadneme doň do segregovaných osád, ktorých ja v našej krajine vyše 600. Možností ako sa odtiaľ dostať a žiť bežný život je veľmi málo. Sú však aj svetlé príklady.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?