Otroctvo (ani to sexuálne) ešte nie je minulosťou

Autor: Jeden svet | 3.11.2011 o 15:15 | Karma článku: 6,99 | Prečítané:  1925x

  Detstvo je – alebo by aspoň malo byť – najkrajším a najnevinnejším obdobím života. Sú však krajiny, kde  deti nie sú nevinné ani šťastné. A nie vlastnou vinou. Z niektorých dokumentov, ktoré uvedieme na medzinárodnom festivale Jeden svet (od 29.11. do 04.12.) v Bratislave, vám asi bude nevoľno. V sekcii Máte právo vedieť premietneme aj film Addis a Daniel: ukradnuté detstvo. Uvidíte ako sa deti z etiópskeho vidieka stávajú ľahkou korisťou obchodníkov s ľuďmi.

V Etiópii už síce bolo otroctvo oficiálne zrušené (aj keď iba nedávno – v 30. rokoch minulého storočia), napriek tomu tam stále existuje. Extrémna chudoba a dopyt po lacnej pracovnej sile sú dôvodmi, prečo tam obchod s ľuďmi tak prekvitá. Priekupníci obchodujú predovšetkým so ženami a deťmi z chudobného vidieka. Predávajú ich na prácu do veľkomiest alebo do iných afrických, či blízkovýchodných krajín. Ich rodiny sú často v bezvýchodiskovej situácii a tak sa len ticho prizerajú na toto novodobé otroctvo.

  O nevinnom detstve nemôžu hovoriť ani deti v Afganistane. Tamojšie siroty sa zas často stávajú sexuálnymi otrokmi obchodníkov a veliteľov. Hovorí o tom film Afgánski tanečníci. Hovorí o zvláštnej tradícii, z ktorej sa v súčasnosti stáva zvrhlosť. Bačabazi je prastarý afgánsky zvyk, pri ktorom dospievajúci chlapci oblečení do dievčenských šiat tancujú pre potešenie pánskeho publika. Tradícia v posledných rokoch prekvitá vďaka bývalým armádnym veliteľom a vplyvným obchodníkom, ktorí si vytipovaných chlapcov s obľubou kupujú ako znak svojej prestíže. Siroty z ulice a deti z chudobných rodín sa potom stávajú ich sexuálnymi otrokmi a niekedy aj obeťami vrážd.

  Ani na Slovensku však nemajú všetky deti rovnaké možnosti prežiť šťastné detstvo. V sekcii Máte právo vedieť premietneme aj slovenský dokument Nech sa páči, poďte ďalej. Nahliadneme doň do segregovaných osád, ktorých ja v našej krajine vyše 600. Možností ako sa odtiaľ dostať a žiť bežný život je veľmi málo. Sú však aj svetlé príklady.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?