Krvavé telefonovanie

Autor: Jeden svet | 27.10.2011 o 16:48 | (upravené 27.10.2011 o 17:01) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1997x

 Napadlo vám niekedy, že naše telefonovanie mobilmi stojí životy mnoho ľudí? Že aj v tom vašom prístroji sa môžu skrývať vzácne minerály postriekané krvou obetí vojny v Demokratickej republike Kongo? Na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 29.11. – 04.12.) uvedieme aj film, ktorý vám objasní súvislosti – snímku s názvom Krv v mobile (sekcia Máte právo vedieť).

Peter Weisenbacher z Amnesty International ho už videl a píše:

"Nechcem na tomto mieste polemizovať o správnosti či životaschopnosti konzumného spôsobu života alebo dokonca globálneho kapitalizmu, chcel by som len objasniť aká zodpovednosť je v našich rukách vždy, keď otvárame peňaženku či vyťukávame číslo kreditnej karty do počítača.

Vlády, a špeciálne vlády v malých, strategicky bezvýznamných krajinách ako je Slovensko, už dávno pochopili, že nie sú skutočnými hýbateľmi nieto hospodárstva, ale stále častejšie ani len ľudských práv, ktorých ochrana by mala byť jednou z ich prvoradých účelov. Hádam všetci sme už počuli o tzv. konfliktných alebo "krvavých" diamantoch, ktoré na jednej strane zdobili šperky, pravdepodobne darované z lásky, no na druhej priamo financovali občiansku vojnu predstavujúcu ohromné utrpenie pre obyvateľstvo Sierra Leone.

Koľkí z vás však počuli o mineráli zvanom koltán? A tušíte, že ho každodenne nosíte so sebou takmer všade, a že je na jeho ťažbe postavená vojna, ktorá stála život už viac ako 5 miliónov ľudí? Neuveriteľné? Nepravdepodobné? Možno, ale je to fakt, nakoľko bez tejto suroviny by neboli žiadne mobily a ťaží sa najmä v Kongu, ktoré už viac ako 15 rokov sužuje občianska vojna plná krutostí, na ktoré nemáme ani slová. Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, určite si pozrite film Krv v mobile (Blood in the Mobile, 2010, r. Frank Piasechi Poulsen).

Každý z nás (nepoznám nikoho kto nemá mobil) teda prispel svojou troškou a tí a tie, čo vymieňajú telefóny častejšie aj viac, na zbrane rôznych partizánskych skupín, separatistických divízií konžskej armády a rôznych iných "hráčov" v tejto odpornej vojne. Ale to neberte ako výčitku, na svete asi nie je mobil, ktorý by nebol od krvi obetí v Kongu. Nie sú žiadne "fair-tradové" telefóny a aj keby boli, kúpili by sme si ich ak by boli mnohonásobne drahšie?“

V sekcii Máte právo vedieť si môžete pozrieť aj tieto filmy: Môj únosca –dokument na základe osobných autentických skúseností Brita Marka Hendersona, ktorého v roku 2003 uniesli v kolumbijských horách. Dnes zisťuje, že skutočnou motiváciou únoscov bola snaha upozorniť svet na zverstvá, ktoré tu na vidiečanoch páchajú kolumbijské paramilitaristické oddiely. Naša škola – snímka o vzťahoch medzi Rómami a väčšinovou populáciou v malom meste na severe Rumunska. Experiment - príbeh zdravotnej sestry Gerty, ktorú v roku 1951 vymenovala dánska vláda za riaditeľku špeciálneho detského domova v Grónsku. Pomáha pri realizácii absurdného experimentu, ktorý nevyšiel. Jeho cieľom bolo vzdelať a „civilizovať“ 16 detí v dánskom jazyku a kultúre tak, aby mohli napomôcť transformácii Grónska z chudobnej spoločnosti lovcov na plnohodnotnú časť Dánska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?