Krvavé telefonovanie

Autor: Jeden svet | 27.10.2011 o 16:48 | (upravené 27.10.2011 o 17:01) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1991x

 Napadlo vám niekedy, že naše telefonovanie mobilmi stojí životy mnoho ľudí? Že aj v tom vašom prístroji sa môžu skrývať vzácne minerály postriekané krvou obetí vojny v Demokratickej republike Kongo? Na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 29.11. – 04.12.) uvedieme aj film, ktorý vám objasní súvislosti – snímku s názvom Krv v mobile (sekcia Máte právo vedieť).

Peter Weisenbacher z Amnesty International ho už videl a píše:

"Nechcem na tomto mieste polemizovať o správnosti či životaschopnosti konzumného spôsobu života alebo dokonca globálneho kapitalizmu, chcel by som len objasniť aká zodpovednosť je v našich rukách vždy, keď otvárame peňaženku či vyťukávame číslo kreditnej karty do počítača.

Vlády, a špeciálne vlády v malých, strategicky bezvýznamných krajinách ako je Slovensko, už dávno pochopili, že nie sú skutočnými hýbateľmi nieto hospodárstva, ale stále častejšie ani len ľudských práv, ktorých ochrana by mala byť jednou z ich prvoradých účelov. Hádam všetci sme už počuli o tzv. konfliktných alebo "krvavých" diamantoch, ktoré na jednej strane zdobili šperky, pravdepodobne darované z lásky, no na druhej priamo financovali občiansku vojnu predstavujúcu ohromné utrpenie pre obyvateľstvo Sierra Leone.

Koľkí z vás však počuli o mineráli zvanom koltán? A tušíte, že ho každodenne nosíte so sebou takmer všade, a že je na jeho ťažbe postavená vojna, ktorá stála život už viac ako 5 miliónov ľudí? Neuveriteľné? Nepravdepodobné? Možno, ale je to fakt, nakoľko bez tejto suroviny by neboli žiadne mobily a ťaží sa najmä v Kongu, ktoré už viac ako 15 rokov sužuje občianska vojna plná krutostí, na ktoré nemáme ani slová. Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, určite si pozrite film Krv v mobile (Blood in the Mobile, 2010, r. Frank Piasechi Poulsen).

Každý z nás (nepoznám nikoho kto nemá mobil) teda prispel svojou troškou a tí a tie, čo vymieňajú telefóny častejšie aj viac, na zbrane rôznych partizánskych skupín, separatistických divízií konžskej armády a rôznych iných "hráčov" v tejto odpornej vojne. Ale to neberte ako výčitku, na svete asi nie je mobil, ktorý by nebol od krvi obetí v Kongu. Nie sú žiadne "fair-tradové" telefóny a aj keby boli, kúpili by sme si ich ak by boli mnohonásobne drahšie?“

V sekcii Máte právo vedieť si môžete pozrieť aj tieto filmy: Môj únosca –dokument na základe osobných autentických skúseností Brita Marka Hendersona, ktorého v roku 2003 uniesli v kolumbijských horách. Dnes zisťuje, že skutočnou motiváciou únoscov bola snaha upozorniť svet na zverstvá, ktoré tu na vidiečanoch páchajú kolumbijské paramilitaristické oddiely. Naša škola – snímka o vzťahoch medzi Rómami a väčšinovou populáciou v malom meste na severe Rumunska. Experiment - príbeh zdravotnej sestry Gerty, ktorú v roku 1951 vymenovala dánska vláda za riaditeľku špeciálneho detského domova v Grónsku. Pomáha pri realizácii absurdného experimentu, ktorý nevyšiel. Jeho cieľom bolo vzdelať a „civilizovať“ 16 detí v dánskom jazyku a kultúre tak, aby mohli napomôcť transformácii Grónska z chudobnej spoločnosti lovcov na plnohodnotnú časť Dánska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?