Vraždy zo cti

Autor: Jeden svet | 21.10.2011 o 10:11 | (upravené 23.10.2011 o 9:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  188x

Podľa správ OSN dôjde vo svete asi k 5000 vraždám zo cti ročne, prevažne na Blízkom východe a v juhovýchodnej Ázii. Nevyhýbajú sa však ani západnému svetu. Aj o tom sa viac dozviete na festivale medzinárodných filmov Jeden svet (od 29.11. do 04.12.2011 v Bratislave). V sekcii „Ženské svety“ uvidíte filmy, ktoré reflektujú túto problematiku. Publicistka Zuzana Mojžišová videla dokument s názvom "V mene rodiny" a napísala naň takúto recenziu: 

                                                                V mene čoho?

My ľudia konáme dobro v mene všeličoho. V mene ideí, boha, národa, rasy, minulosti či budúcnosti, pravdy, lásky, spravodlivosti, ochrany majetku, v mene blízkych ľudí... Je paradoxné, že z tých istých dôvodov  páchame zlo. Páchame hriešne skutky aj v mene rodiny. Menšie i väčšie. Dokonca aj vraždy v mene rodiny, vraždy najbližších. Zvykli sme si nazývať ich vraždy z cti. Fakt dosť krutý eufemizmus. Znie to priam hrdo – a pritom je to taká špinavá záležitosť.  Správy OSN hovoria o piatich tisíckach ročne, zväčša ide o Blízky východ a časť Ázie. Film Shelley Saywell V mene rodiny však hovorí o vraždách v svete najcivilizovanejšom – v Kanade a v Spojených štátoch. Odohrali sa nedávno – v moslimských rodinách prisťahovalcov.  (Dokumentaristka Saywell sa nevenuje tejto téme po prvý raz, o podobných problémoch – pre zmenu v Jordánsku –  rozprávala aj jej snímka Crime of Honour z roku 2000.) Režisérka skladá svoj film najmä z výpovedí pozostalých rodinných príslušníkov či priateliek a priateľov obetí, z výpovedí ďalších potenciálnych obetí, ale aj vinníkov či členov moslimskej komunity. Ľudí dopĺňajú divácke vnútorné napätie eskalujúce zábery  a zvuky ako z kriminálneho príbehu: policajné autá, húkačky, autentické záznamy telefonických rozhovorov na policajnú stanicu či linku dôvery, pohľad páchateľa cez sklo taxíka, pokojný obraz domu a ticho padajúcich snehových vločiek sprevádza znervózňujúci rodinný rozhovor plný zlých predtúch... Pakistanský otec zavraždí v Toronte 16-ročnú dcéru Aqsu, egyptský otec v Dallase zastrelí dcéry Aminu a Sarah, brat dobodá sestru, otec takmer uškrtí dcéru... Ani jedna z nich nechcela nosiť džiháb, ani jedna z nich nevládala žiť podľa predstáv rodiny, ten dvojitý život doma a inde (v škole, medzi rovesníkmi) ich ničil.  A ničí ďalšie a ďalšie ženy a dievčatá. Majú strach, celkom mladé utekajú od najbližších. Tie najsilnejšie pomáhajú ostatným. Saywell rekonštruuje to, čo sa stalo pred vraždami, budúcnosť nevidí ružovo. Moslimské dievčatá a ženy – tu či tam – sú, žiaľ, stále ešte ohrozený druh.

 

 V sekcii Ženské svety uvedieme aj filmy: Manželka za päťdesiat oviec o situácii v Afganistane, Ružové sárí o zakladateľke skupiny Gulabi Gang (Ružový gang), bojujúcej proti rodovo diskriminačným tradíciám v Indii, či Salam Rugby – o snahe iránskych žien preraziť v športe.   

                                    Ako sme na tom s rovnoprávnosťou žien na Slovensku?

  Súčasťou festivalu Jeden svet sú vždy tiež diskusie so zaujímavými hosťami. Na jednej z nich sa tento rok bude hovoriť aj o právach žien na Slovensku. Ženy sú totiž podľa analýz stále diskriminované, menej zarábajú, ťažšie sa dostávajú do vysokých pozícií vo firmách ako muži. To, že sa u nás nedodržuje zásada rovnosti pohlaví nám vyčítala aj Európska únia. Napriek snahe viacerých mimovládnych organizácií, naša spoločnosť sa mení len veľmi pomaly

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?