Nové médiá menia svet

Autor: Jeden svet | 20.10.2011 o 18:13 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  563x

O tom, že nové média menia svet, asi niet pochýb. Aj vďaka nim  - mnohí v to veria – sa nedemokratické režimy vo svete postupne menia. Internet. Blogy. Skype. Mobily. To všetko prispieva k tomu, že  svet je a bude iný. Aj preto je jednou z filmových sekcií medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet práve sekcia s názvom „Nové média menia svet“. Patrí do nej aj otvárací film festivalu, ktorý sa v Bratislave začne 29.11. a potrvá do 04.12.

Väznica Irán – otvárací film 12.ročníka festivalu Jeden svet

Irán – krajina zlomených ľudí, ktorí sú uväznení vo vlastnej domovine. Ich dezilúzia a skepsa, nedôvera v lepšiu budúcnosť má reálne základy. Pred dvoma rokmi sa pokúsili o zmenu, no režim bol a stále je silnejší ako milióny občanov. Po vzhliadnutí filmu Väznica Irán každý pochopí, prečo nádej v Iráne zomrela. Mimoriadne sugestívna snímka založená na výpovediach ľudí, ktorí boli pred dvomi rokmi priamo uprostred diania. Dnes, v čase občianskej žurnalistiky, keď sa všetko dá jednoducho zachytiť prostredníctvom mobilu, môžeme všetci prežívať presne to, čo Iránci v roku 2009. Najskôr ich obrovskú nádej pred júnovými voľbami, neskôr tragédiu, ktorá po ich zmanipulovaní nastala.

Režisér Ali Samadi Ahadi nakrútil pôsobivý dokument, v ktorom svoje zážitky a názory na situáciu ponúkajú iránski intelektuáli – právnici, novinári, občianski aktivisti, ale aj bývalý žalobca OSN. Využil aj výdobytky modernej spoločnosti – teda množstvo autentických videí nakrútených na mobily počas demonštrácií. A aj internet. Z toho, čo našiel na blogoch spravil animovaný príbeh. V ňom sa prostredníctvom osobného príbehu mladého dievčaťa a chlapca dozvedáme o nádeji, ktorá krvavo spľasla. Našinec sa dokáže do kože Iráncov pred voľbami dokonale vžiť. Najskôr narastajúce vzrušenie. Mnohí ľudia – aj tí, ktorí boli najskôr presvedčení, že nič nemá zmysel – postupne prepadajú všeobecnému nadšeniu. Vidíme demonštrácie, milióny ľudí na uliciach. Veria v zmenu, ktorú vidia v opozičnom kandidátovi Mírovi Hosejnovi Músávím. Intelektuáli a občianski aktivisti vo filme spomínajú na energiu a vzrušenie na námestiach. Zo záberov z mobilov ju môžeme prežívať spolu s Iráncami. Skandujúci dav pripomína to, čo sme tu zažívali v roku 1989. Akurát ľudí na uliciach je omnoho viac. Dozvedáme sa, že chcú nielen ekonomickú zmenu (za vlády Ahmadínedžáda vrástla nezamestnanosť v Iráne do astronomických čísel), ale záleží im aj na slobode a dodržiavaní ľudských práv. Tieto pokojné demonštrácie bez násilia trvali dva týždne pred voľbami.

Potom prichádza volebný deň D - 12. jún 2009. Ahmadínedžádov režim však nenechá nič na náhodu. Do ulíc sa nahrnuli ozbrojení muži, ktorí nemajú problém ľudí nielen biť. Strieľajú do davu, všade je plno krvi, umierajú nevinní. Mnohých pozatýkali a dodnes nik nevie, čo sa s nimi stalo. Autentické spomienky na mŕtvych v uliciach pridávajú všetci respondenti filmu, ale nielen to. Môžeme ich vidieť i my prostredníctvom záberov z mobilov. Spolu s matkami, ktoré prišli o deti, prežívať ich nepredstaviteľní žiaľ.

Iránske voľby boli fraškou. Obete následného krvavého potlačenia demonštrácií dodnes nie sú vyčíslené. Mnoho ľudí zmizlo a nik nevie, čo sa s nimi stalo. A Ahmadínedžádov režim v pokoji vládne ďalej. Svet sa touto tragédiu a porušovaním ľudských práv v Iráne veľmi nezaoberá. Väčšina ľudí prišla o nádej, no niektorým predsa len zostala. Napríklad bývalému žalobcovi OSN, ktorý v závere filmu vysloví presvedčenie, že raz sa to skončí. Raz ponesú aktéri tejto hrôzy dôsledky za svoje krvavé činy. Bez pomoci medzinárodného spoločenstva to ale asi tak skoro nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?