workshop filmovej žurnalistiky „nisimazine“

Autor: Jeden svet | 5.10.2011 o 15:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  159x

Worskhop filmovej žurnalistiky „Nisimazine“ bol v uplynulých rokoch súčasťou významných zahraničných filmových festivalov – napríklad v Cannes, v Abu Dhabi, v Rio de Janeiro, či v Teheráne. Tento rok prichádza po prvý raz na Slovensko -  do Bratislavy. Organizátori z európskej asociácie  Nisi Masa si vybrali práve festival dokumentárnych filmov Jeden svet.

O čo ide? Mladí filmoví kritici, videoblogeri a fotografi vo veku od 18 – 35 rokov majú jedinečnú príležitosť naučiť sa od odborníkov z Francúzska, Nemecka a Slovenska, ako písať recenzie a kvalitne informovať o kinematografii.

Záujemcovia zo Slovenska sa majú možnosť prihlásiť do 25. októbra 2011. Prihlášky posielajte na adresu: nisimazine-bratislava@nisimasa.com.

Nisi Masa je sieť organizácií z 26. krajín Európy. Združuje mladých ľudí – filmových nadšencov, ktorým záleží na tom, aby na starom kontinente vznikali kvalitné filmy. No nielen to. Chcú tiež, aby sa o kinematografii diskutovalo na úrovni. Na mnohých veľkých aj menších  zahraničných festivaloch preto zorganizovali workshopy, kde skúsení tútori školili záujemcov z rôznych krajín v tom, ako správne písať recenzie, čo si na filmoch všímať, ako má vyzerať kvalitná snímka. Takéto workshopy boli už všelikde – vo Francúzsku, v Iráne, vo Fínsku, v Holandsku, v Spojených Arabských emirátoch, v Peru, či v Brazílii. V strednej Európe ešte nie. Tentoraz si jeden zo zástupcov Nisi Masa a zároveň jeden z tútorov workshopu Matthieu Darras vybral Bratislavu a festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Účastníci workshopu (4 Slováci, 3 Nemci a 3 Francúzi) budú spoločne pozerať vybrané dokumenty, robiť rozhovory s hosťami festivalu, písať recenzie. Podobne ako náš festival aj asociácia Nisi Masa vie, že sme všetci súčasťou jedného sveta, jeho cieľom je spájať ľudí s podobným zmýšľaním z rôznych krajín. Aj preto je workshop vždy kozmopolitný. Na 12.ročníku festivalu Jeden svet stretnete aj uznávaných filmových odborníkov z Francúzska, Nemecka a Slovenska, ktorí budú tútormi mladých účastníkov seminára s názvom Nisimazine Bratislava.

 Apropó! Aj vás zaujal názov asociácie Nisi Masa? Niečo vám to hovorí, ale neviete si spomenúť, kde ste už tieto zvláštne znejúce slová počuli? A chcete vedieť, čo vlastne znamenajú? Nuž, preložiť sa nedajú, nie sú súčasťou žiadneho jazyka.  Ak si pamätáte na slávny Felliniho film 8 a pol – tak práve tam ste ich mohli počuť. Vlastne celé to znelo takto: Asa Nisi Masa. Mladý Marcello Mastroiani ich opakoval ako zaklínadlo.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?