workshop filmovej žurnalistiky „nisimazine“

Autor: Jeden svet | 5.10.2011 o 15:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  159x

Worskhop filmovej žurnalistiky „Nisimazine“ bol v uplynulých rokoch súčasťou významných zahraničných filmových festivalov – napríklad v Cannes, v Abu Dhabi, v Rio de Janeiro, či v Teheráne. Tento rok prichádza po prvý raz na Slovensko -  do Bratislavy. Organizátori z európskej asociácie  Nisi Masa si vybrali práve festival dokumentárnych filmov Jeden svet.

O čo ide? Mladí filmoví kritici, videoblogeri a fotografi vo veku od 18 – 35 rokov majú jedinečnú príležitosť naučiť sa od odborníkov z Francúzska, Nemecka a Slovenska, ako písať recenzie a kvalitne informovať o kinematografii.

Záujemcovia zo Slovenska sa majú možnosť prihlásiť do 25. októbra 2011. Prihlášky posielajte na adresu: nisimazine-bratislava@nisimasa.com.

Nisi Masa je sieť organizácií z 26. krajín Európy. Združuje mladých ľudí – filmových nadšencov, ktorým záleží na tom, aby na starom kontinente vznikali kvalitné filmy. No nielen to. Chcú tiež, aby sa o kinematografii diskutovalo na úrovni. Na mnohých veľkých aj menších  zahraničných festivaloch preto zorganizovali workshopy, kde skúsení tútori školili záujemcov z rôznych krajín v tom, ako správne písať recenzie, čo si na filmoch všímať, ako má vyzerať kvalitná snímka. Takéto workshopy boli už všelikde – vo Francúzsku, v Iráne, vo Fínsku, v Holandsku, v Spojených Arabských emirátoch, v Peru, či v Brazílii. V strednej Európe ešte nie. Tentoraz si jeden zo zástupcov Nisi Masa a zároveň jeden z tútorov workshopu Matthieu Darras vybral Bratislavu a festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Účastníci workshopu (4 Slováci, 3 Nemci a 3 Francúzi) budú spoločne pozerať vybrané dokumenty, robiť rozhovory s hosťami festivalu, písať recenzie. Podobne ako náš festival aj asociácia Nisi Masa vie, že sme všetci súčasťou jedného sveta, jeho cieľom je spájať ľudí s podobným zmýšľaním z rôznych krajín. Aj preto je workshop vždy kozmopolitný. Na 12.ročníku festivalu Jeden svet stretnete aj uznávaných filmových odborníkov z Francúzska, Nemecka a Slovenska, ktorí budú tútormi mladých účastníkov seminára s názvom Nisimazine Bratislava.

 Apropó! Aj vás zaujal názov asociácie Nisi Masa? Niečo vám to hovorí, ale neviete si spomenúť, kde ste už tieto zvláštne znejúce slová počuli? A chcete vedieť, čo vlastne znamenajú? Nuž, preložiť sa nedajú, nie sú súčasťou žiadneho jazyka.  Ak si pamätáte na slávny Felliniho film 8 a pol – tak práve tam ste ich mohli počuť. Vlastne celé to znelo takto: Asa Nisi Masa. Mladý Marcello Mastroiani ich opakoval ako zaklínadlo.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?