festival o ľudských právach jeden svet

Autor: Jeden svet | 30.9.2011 o 9:47 | (upravené 5.10.2011 o 15:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  175x

Už o necelé dva mesiace príde do Bratislavy 12. ročník výnimočného festivalu, ktorý vám ponúka filmy, v ktorých hlavnými hrdinami nie sú krásne nastylovaní ľudia, ale skutočné bytosti, ktorých zápas za lepší svet by mohol byť inšpiráciou pre nás všetkých.  Naše dokumenty opäť otvárajú tabuizované a na Slovensku málo známe témy. A v centre pozornosti sú tak ako po minulé roky  ľudské práva a sloboda. Jeden svet sa v Bratislave začne 29.11. a a potrvá do 04.12. 2011.

Svet sa mení a s ním aj Jeden svet. Alebo – lepšie povedané – festival reaguje na nové trendy v spoločnosti. Preto je toho roku našim laitmotívom – svet v sieti. Masové využívanie internetových sociálnych sietí je totiž  jedným z najdôležitejších fenoménov súčasnosti. Vďaka nim sa  o porušovaní ľudských práv dozvedá oveľa väčšie spektrum ľudí (WikiLeaks), aktivisti na celom svete sa môžu efektívnejšie navzájom informovať o tom, čo plánujú podniknúť (Facebook, Twitter a ďalšie). Moderné komunikačné technológie  všeobecne – internet, mobily, skype – nás k sebe približujú a to, že všetci zdieľame jeden svet je silnejšie ako kedykoľvek v doterajšej histórii ľudstva. Problémy všetkých sa týkajú aj nás – Slovákov. Nové médiá menia spoločnosť . To je názov sekcie, v rámci ktorej uvidíte napríklad aj filmy o revolúciách v arabskom svete, kde nové technológie zohrali významnú úlohu. Bez nich by sa možno ani neuskutočnili. Pred pár mesiacmi sme takmer každý deň sledovali v televíziách krátke a často povrchné reportáže o revolúciách v arabskom svete. My tu v strednej Európe sme čiastočne zažívali dé ja vú – pripomínalo nám to atmosféru spred 20 rokov. Dnes už ale o arabských revolúciách médiá veľmi neinformujú. Ako sa tam v súčasnosti žije? Dosiahol tamojší ľud vytúženú slobodu?

  Krajín, kde sa porušujú ľudské práva je však viac než dosť na všetkých kontinentoch. A žiaľ – ani demokratické štáty často nevedia zabezpečiť skutočnú slobodu pre všetkých svojich obyvateľov. Cesty k slobode  (ďalšia filmová sekcia) sú rôzne. Pomáha umenie (undergroundové divadlo v Bielorusku, či hip – hopová hudba na Kube), ale aj – pre niekoho okázalý – pochod gejov a lesieb, ktorí hovoria dokonca o porušovaní svojich ústavných práv. A to žijú v demokracii – na Slovensku. Pozrite si dokument V. Hradeckej a spravte si vlastný názor.

  Detskí otroci, obchod s ľudskými orgánmi, korupcia, porušovanie práv žien, ochrana životného prostredia – to všetko sú témy, ktoré sa týkajú aj nás. A máme s nimi problémy aj na Slovensku. Každý z nás môže svojou troškou prispieť k tomu, aby sme žili v lepšom jednom svete. Najskôr ale musíme mať dostatok informácií. A tie sa zo slovenských médií väčšinou nedozvieme. Príďte si rozšíriť obzory. Zistite, čo môžete vy osobne spraviť. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť. Festival Jeden svet je tu len raz za rok.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?