reklama

Internet v službách revolúcií

Sociálne siete už nejaký čas prenikajú do všemožných zákutí sveta. Z pasívnych a bezmocných pozorovateľov sa jedným klikom ľudia pomaly menia na zainteresovaných a následne i zapálených pre daný problém. Čísla neustále vzrastajú, zrazu má každý jednotlivec svoj vlastný, slobodný online priestor, pocit, že niečo zmôže a hlavne vedomie, že nie je sám. Internetový aktivizmus, o ktorom z veľkej časti pojednáva film Chicago Girl, je vďaka tomu na prudkom vzostupe. A áno, pomáha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jediné video umiestnené na YouTube a následne odvysielané v televízii dnes ľahko spôsobuje hnev, hnev protesty a protesty nakoniec pád diktátora. V Tunisku prišiel Ben Alí o moc po vyše dvadsiatich rokoch vlády za presných 28 dní. Stránka na Facebooku môže vyvolať a šíriť revolučné myšlienky, ktoré nadobúdajú ničivú silu. V Egypte Husní Mubárak a jeho vláda trvajúca takmer tridsať rokov skolabovala pod tlakom opozície za 18 dní. Nespokojnosť a neutíchajúci odpor povstalcov prinútil i mnohých ďalších vodcov na širšom Blízkom východe k ústupkom, zmenám alebo k rezignácii. Aj vďaka internetovému svetu dosahuje vlna občianskych nepokojov nevídané požadované výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Archív filmu)

Hrdinka filmu Chicagogirl je iba 19-ročná Ala'a Basatneh (alias #chicagoGirl). Vysokoškolská študentka prostredníctvom sociálnych sietí a technických nástrojov organizuje revolúciu v Sýrii z druhého konca sveta. A nielen to. Informuje ľudí z vnútra svojej rodnej krajiny, ktorí nemajú prístup k správam o odboji, zjednocuje ich, predstavuje pre nich dôležitý oporný bod a udržiava snaženie o prevrat v neustálom pohybe. Všetok svoj (voľný) čas pokorne obetuje pre potreby revolúcie a v jej tvári možno badať nevídané odhodlanie. Podobne sú na tom aj aktivisti vo vnútri Sýrie.

Film je nabitý šokujúcimi, ťaživými informáciami a ozvláštnený rôznymi uhlami pohľadov. Drsné autentické zábery protestov, provizórnej nemocnice, šikanovania zo strany vlády, či roztrasené, vystrašené a veľmi fyzické zábery z kamery odbojára bežiaceho doslova o vlastný život krok pred oblakmi prachu bombardovanej oblasti, sa zasluhujú o sugestívny zážitok, ktorý rezonuje aj dlho po skončení záverečných titulkov. Táto situácia akoby nepriamo vypovedala o závažnosti celého problému a o veľkom hlade po zmene. A tá je v rukách mladej generácie...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chicagogirl premietame na 15. ročníku Medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vo štvrtok,20. 11. 2014 o 17:45 v KC Dunaj a v sobotu, 22. 11. 2014 o 18:30 v Kino Film EuropeJakub Lenčéš (Autor je študentom VŠMU a dobrovoľníkom festivalu Jeden svet)

Jeden svet

Jeden svet

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet je jediný festival na Slovensku, ktorý prináša slovenské a zahraničné dokumenty o ľudských právach, sociálnych témach, aj o rôznych životných štýloch a environmentálnych otázkach.V roku 2014 sa festival v Bratislave koná od 20. 11. do 25.11. Nasledovať budú regionálne festivaly po celom Slovensku. Ak sa chcete tiež zapojiť do premietania, môžete si zapožičať dokumenty v rámci programu Premietaj aj ty.Viac informácií získate na webe www.jedensvet.sk. Zoznam autorových rubrík:  25 rokov od Novembra 89Môj život inakProjekt PrírodaSlovenský dokumentárny filmMáte právo vedieťV online sveteStop extrémizmuŽenské svety

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu