Neúspešný sociálny experiment

Autor: Jeden svet | 23.10.2014 o 12:00 | Karma článku: 2,90 | Prečítané:  883x

Režisér Dean Puckett sa pripojil ku komunite v centre Londýna. Celé mesiace pozoroval boj jej členov s developermi, aj za stiahnutie britských vojakov z Afganistanu. Jeho film Mráz žihľavu nespáli odhaľuje aj výzvy komunitného života. Uvidíte ho v rámci 15. ročníka festivalu Jeden svet, ktorý sa v Bratislave koná od 20. do 25. novembra 2014. 

Čo vás motivovalo pripojiť sa ku komunite uprostred Londýna?

Keď ma pozvali, aby som sa zúčastnil prvého dňa zabrania priestoru v západnom Londýne, zasiahlo ma okamžité opojenie. Počas prvých týždňov som navštevoval eko dedinku Kew Bridge vždy len na niekoľko dní. Mal som pocit, že to, čo natáčam, je len povrch síl a charakterov, ktoré v hnutí pôsobia. Čím viac som filmoval, tým viac trecích plôch sa v prostredí objavovalo.

Aké trecie plochy?

Napriek tomu, že ľudia v dedine bojovali za radikálnu alternatívu k modernému industriálnemu kapitalizmu, to miesto bolo nevyhnutne spojené s mestom, vrátane kapitalistického systému. Rušivé charaktery z ulíc – alkoholici, závislí od drog, bezdomovci, obete systému – prichádzali do dediny, aby sa tu usadili. A ja som ich pozoroval – fascinovaný.

Cítil som, že nedokážem úplne presne zachytiť každodenný boj s vládou, veľkým developerom a napokon aj boj komunity so sebou samou, ak tam budem chodiť ako náhodný návštevník. Tak som sa nasťahoval.

A čo bol váš osobný záver po tom, ako ste sa stali na niekoľko mesiacov súčasťou? Je tento spôsob života udržateľný?

Úprimne – nie. Ale bol to fascinujúci sociálny experiment a rebelské volanie, ktoré išlo priamo zo sŕdc ľudí.

Film je o dvoch paralelných dedinách – demokratickej, bojujúcej proti vojne, a ekologickej, ktorá sa snaží o sebestačnosť. Čo vnímate ako dôležitejšie v súčasnom svete?

Myslím, že sú obe nevyhnutne prepojené. Hnutie proti vojne a zelené hnutie musia spojiť sily. Veď väčšina vojen sa vedie práve o zdroje.

Mnohí ľudia vo filme mali pocit, že pre zmenu niektorých vecí nemôžeme ako jednotlivci urobiť nič. Ako sa vyrovnať s týmto zúfalým pocitom?

Urobiť niečo. Nemyslieť si, že ak to nie je perfektné alebo to nezmení svet, nemá zmysel to robiť. Nemusíme byť perfektní a to, čo urobíme, nemusí byť usporiadané. Stačí urobiť to najlepšie, čo dokážeme.

Môžete dať konkrétny príklad niečoho, čo robíte vy sám?

Ja nakrúcam dokumenty o veciach, ktoré ma trápia.

 

Magdaléna Vaculčiaková 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan neplatí ani za nájom štadióna, mestu dlhuje takmer 400-tisíc eur

Hokejový klub nemá na výplaty ani na nájom štadióna. Vedenie tvrdí, že sezónu v KHL dohrá.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?