Ako sa žije v „poslednej diktatúre Európy“?

Autor: Jeden svet | 8.12.2012 o 8:56 | Karma článku: 2,80 | Prečítané:  886x

Sobota na festivale Jeden svet ponúka pohľad na punkovú scénu v Afrike, stretnutie s umelcami z „poslednej európskej diktatúry“, spomienku na Václava Havla, ale aj zaujímavý workshop.

V Juhoafrickej republike bola podľa dokumentu Punk in Afrika punková hudba prvá, ktorá prinútila mládež zmeniť myslenie. Muzikanti im svojimi piesňami vysielali posolstvá o nezmyselnosti rasových predsudkov. Spievali o tom, že vojna pre farbu pleti je nezmyslom. Snímka podrobne mapuje punkrockovú scénu vo viacerých afrických krajinách od 70. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Pozrieť si ju môžete v kine Lumiére o 16.30. Potom si nenechajte ujsť diskusiu s režisérom filmu Keithom Jonesom (začiatok o 18.00). Zvonky sťastia znejú aj v sociálne vylúčených komunitách, i keď majú smutno – smiešnu podobu. Najnovší dokument Mareka Šulíka premietneme o 20.50.

Z ponuky kina Mladosť chceme upozorniť na film Pupok neba, ktorý hovorí o tom, ako sa dnes darí poézii v „poslednej európskej diktatúre“ – v Bielorusku. Začína sa o 18.30 a po ňom sa na život umelcov v tejto krajine môžete spýtať priamo jedného z nich. Pozvanie do diskusie s názvom Poézia verzus realita v Bielorusku prijal bieloruský básnik Vital Ryžkov, ale aj režisér filmu Radim Procházka a jeho producent Petr Minařík.

kinosále SNG bude rezonovať ekotéma. O 20.30 premietneme film Rádioaktivisti: Japonsko po Fukušime. Katastrofa vo fukušimskej elektrárni vyvolala v Japonsku obrovskú vlnu protestov proti atómovej energetike. Zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí. Snímka ukazuje, že ich hlas v krajine stále silnie.

Ak sa chcete naučiť rôzne nuansy toho, ako vyjadrovať svoj názor a protestovať prostredníctvom umenia, príďte do KC Dunaj. Od 15.00 tam bude workshop ARTivizmus. Stretnete inšpiratívnych ľudí, ktorí sa kreatívnymi umeleckými formami snažia o skvalitnenie a skrášlenie verejného priestoru. Tomáš Lukačka z Euforion porozpráva prečo a ako robili bratislavský Street Art Festival, výtvarník Pavol Truben predstaví svoje angažované diela, Marek Schweigert povie o projekte UrbanE.T a Miška Kučová ukáže ako s Hlupaňami na bráne skrášlili podchod na Patrónke. Večer v KC Dunaj bude patriť spomienke na Václava Havla. Najskôr si môžete pozrieť film Občan Havel přikuluje (začiatok o 18.45) a potom naňho budú spomínať jeho priatelia a spolupracovníci: herec Milan Lasica, politológ Miroslav Kusý, literárny vedec Peter Zajac a sociológ Martin Bútora.

Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození. Za organizačný tím Eva Sládková

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?