reklama

Kto zabil Natašu?

Nataša Estemirová bola novinárka a ľudskoprávna aktivistka, priateľka Anny Politkovskej. Obe stihol podobný osud. Zavraždili ich v Rusku za to, že kritizovali pomery v Čečensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nataša hľadala dôkazy o zločinoch páchaných brutálnym aparátom Ramzana Kadyrova, ktorého do prezidentského kresla dosadil Vladimír Putin. Kto zabil Natašu? To sa asi nikdy nedozvieme, pretože stopy vedú do Kremľa. Viac o nej, ale aj o živote v putinovskom Rusku sa dozviete s dokumentu, ktorý uvedieme na festivale Jeden svet (od 3. do 9. decembra v Bratislave). A možno si pripomeniete, že kedysi aj na Slovensku vraždili oponentov režimu.

 Nielen v Rusku, ale aj v Bielorusku je porušovanie ľudských práv na dennom poriadku. Ľudia tam zažívajú podobnú alebo ešte horšiu neslobodu ako my pred vyše 20 rokmi. Svoje o tom vedia obyvatelia tejto „poslednej európskej diktatúry“. O živote v Lukašenkovom režime sa dozviete z viacerých dokumentov (Bieloruský sen, Posledný európsky diktátor), ale aj od vzácneho hosťa festivalu – básnika Vitala Ryžkova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nesloboda, brutálne odstraňovanie oponentov, ale aj chudoba...To je ešte stále bežná realita aj v Barme, v Palestíne, v Číne, v Afganistane, či na Kube a v ďalších krajinách. V tejto súvislosti možno spomenúť ďalších hostí, ktorí o tom vedia svoje a môžete ich na festivale Jeden svet stretnúť. Z Mozambiku príde Victoria Massingue, Mariana Tembe a Vasco Covane – protagonisti filmu Body and Soul. Diskutovať môžete aj s dvomi tibetskými azylantmi – Jampom Tashim a Sonamom Wangdom. Nemenej zaujímavé bude stretnutie s hosťami z Barmy – aktivistkami Juliou Tarip a Zawom Banom.

  Ešte pred rokom boli aj slovenské médiá plné „revolúcií“ v arabskom svete. Najmä v Egypte to v tom čase riadne vrelo. Dnes už však veľa o situácii v arabskom svete v našich novinách, či televíziách nenájdete. Ako sa darí obyvateľom týchto krajín budovať novú demokratickú spoločnosť? Nie je to jednoduché a mnohí sú z vývoja situácie sklamaní. Hovorí o tom viacero filmov, ktoré uvidíte na 13. ročníku medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet (Späť na Tahrír – otvárací film 13.ročníka festivalu; Nedáme sa umlčať; Fallega 2011..). Snímky prinášajú autentické svedectvá účastníkov demonštrácií a ich pohľady na súčasný vývoj v krajinách. Frustráciu, ale aj odhodlanie občanov napriek komplikáciám budovať novú, slobodnú spoločnosť. Návštevníci festivalu však majú jedinečnú príležitosť dozvedieť sa o situácii v Tunisku, kde sa arabské revolúcie začali, priamo od dvoch mladých žien, ktoré tam žijú a snažia sa prispievať k pozitívnym zmenám. Privítame tuniskú aktivistku Ben Fredj Nozhu a nezávislú tuniskú novinárku Mtiri Hajer .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Festival Jeden svet vám prináša Občianske združenie Človek v ohrození, ktoré sa svojimi rôznorodými aktivitami, snaží prispievať k lepšiemu životu v rozvojových a nedemokratických krajinách.

 Za festivalový tím Eva Sládková

Jeden svet

Jeden svet

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet je jediný festival na Slovensku, ktorý prináša slovenské a zahraničné dokumenty o ľudských právach, sociálnych témach, aj o rôznych životných štýloch a environmentálnych otázkach.V roku 2014 sa festival v Bratislave koná od 20. 11. do 25.11. Nasledovať budú regionálne festivaly po celom Slovensku. Ak sa chcete tiež zapojiť do premietania, môžete si zapožičať dokumenty v rámci programu Premietaj aj ty.Viac informácií získate na webe www.jedensvet.sk. Zoznam autorových rubrík:  25 rokov od Novembra 89Môj život inakProjekt PrírodaSlovenský dokumentárny filmMáte právo vedieťV online sveteStop extrémizmuŽenské svety

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu